Hermes 900 իսրայելական անօդաչուն խոցել է մեր համալսարանի անցած տարվա շրջանավարտը: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 21-ին, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Դանիել Բալայանը:
Հարցին, թե արդյոք այդ զինվորը պարգեւատրվելո՞ւ է, Բալայանը նշեց, որ մարտից անմիջապես հետո մարդկանց չեն պարգեւատրում. որոշումները կլինեն ավելի ուշ՝ վերլուծությունների արդյունքում, ըստ արժանիքների. «Ամեն դեպքում մենք չենք կռվում պարգեւների համար: Ամենամեծ պարգեւն այն է, որ ադրբեջանցին մեր հողը չգա: Այս կռիվն ադրբեջանցիք սարքեցին իրենք իրենց գլխին, մեծ կորուստներ տվեցին ու խայտառակ եղան: Փետը վերցրել էին ու մեղվի բունն էին խառնում: Թե ինչու նման բան արեցին, ես չհասկացա: Արեցին ու իրենց պատիժը ստացան»:
Գեներալի խոսքով, բոլոր ուղղություններով կարող է հակառակորդը սադրանքի գնալ, բայց մեր ստորաբաժանումները պատրաստ կանգնած են: «Մենք հիմա ունենք բոլոր միջոցները եւ գիշերային դիտարկման, եւ ամեն ինչ, նաեւ ռաւդիոհետախուզություն: Այսինքն նրանց չի հաջողվի հանկարծակի հարվածել, կամ հարձակվել»,-ասաց նա:

The alumnus of the A. Khanperyants Military Aviation Institute of the year 2019 was the one who struck down Israel’s Hermes 900 UAV. This is what Head of the Institute, Major-General Daniel Balayan told reporters today.
Asked if the soldier will be awarded, Balayan stated that people aren’t awarded right after a battle since decisions are made based on analyses and merits. “In any case, Armenians soldiers don’t fight to receive awards. The greatest award is when the soldiers make sure the Azerbaijanis don’t set foot on our land. The Azerbaijanis put themselves in a bad situation by starting this battle, suffered many casualties and were humiliated. I don’t understand why they did this,” he said.
According to the army general, the adversary can make provocations in all directions, but the Armenian military subdivisions are ready to defend the borders. “We have all the resources, even radio intelligence. Basically, they won’t succeed in surprising us with a strike or attacking,” he added.