Հուլիսի 17-ին Մինսկում տեղի ունեցած ԵՏՄ Միջկառավարական խորհրդի նիստում քննարկված հարցերից մեկն էր սննդամթերքի անվտանգությունը, մասնավորապես՝ կենդանական ծագման արտադրանքում հակաբիոտիկների խնդիրը: Այս մասին հուլիսի 23-ին Մոսկվա-Բիշքեկ-Երեւան-Մինսկ առցանց տեսակամուրջի ժամանակ ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի տեխնիկական կարգավորման հարցերով անդամ (նախարար) Վիկտոր Նազարենկոն:
Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ երկրներից յուրաքանչյուրը հարցի իր ըմբռնումն ունի, եւ հիմա Եվրասիական Միջկառավարական խորհուրդը հանձնարարել է ստեղծել բարձր մակարդակով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգում փոփոխությունների վերջնամշակման եւ համաձայնեցման նպատակով:
Նազարենկոն նշեց, որ փոփոխություններ են նախատեսվում անասնաբուժական դեղամիջոցների մնացորդների (դեղագործական ակտիվ նյութերի) առավելագույն թույլատրելի մակարդակների հաստատման մասում, որոնք կարող են պարունակվել ինչպես չվերամշակվող, այնպես էլ վերամշակվող կենդանական ծագման սննդամթերքի մեջ: «Փոփոխությունների նշված նախագծի ներկայացումը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով նախատեսված է մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ը»,- հավելեց պաշտոնյան:

На прошедшем 17 июля в Минске заседании Межправительственного совета одним из обсуждаемых вопросов была безопасность пищевых продуктов, в частности, проблема антибиотиков в продукции животного происхождения. Об этом в ходе онлайн-видеомоста Москва –Бишкек – Ереван – Минск заявил 23 июля член Коллегии (министр) по техническому регулированию Евразийской экономической комиссии Виктор Назаренко.
По его словам, у каждой из стран ЕАЭС есть свое понимание этого вопроса, и сейчас Евразийский межправительственный совет поручил создать межведомственную рабочую группу высокого уровня в целях доработки и согласования изменений в технический регламент «О безопасности пищевой продукции».
Изменения, как отметил Назаренко, планируются по части установления максимально допустимых уровней остатков ветеринарных лекарственных средств (фармакологически активных веществ), которые могут содержаться как в не переработанной, так и в переработанной пищевой продукции животного происхождения. «Внесение в Евразийскую экономическую комиссию указанного проекта изменений намечено до 1 декабря 2020 года», - добавил чиновник.