Nissan Motor Co-ն նախազգուշացրել է այս տարի 4․5 միլիարդ դոլար ռեկորդային օպերացիոն կորուստների եւ ամենացածր վաճառքների մասին վերջին տասնամյակում COVID-19-ի համավարակի պատճառով, փոխանցում է Reuters-ը:
Ճապոնիայի թիվ 2 ավտոարտադրողը 470 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ (4․5 միլիարդ դոլար) վնաս է կանխատեսում մինչեւ 2021 թվականի մարտ, ինչը 262․8 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգով ավել է վերլուծաբանների՝ վնասի գնահատականներից, վկայում են Refinitiv-ի տվյալները:
Rogue ամենագնացի եւ Leaf էլեկտրոմոբիլի արտադրողը նախազգուշացրել է, որ այս տարի եկամուտը, հավանաբար, կնվազի մինչեւ 7․8 տրիլիոն իեն, իսկ ավտոմեքենաների վաճառքը կհասնի վերջին 11 տարվա նվազագույնի։
«Շուկայի հեռանկարը մնում է անորոշ, եւ մենք կարող ենք պահանջարկի հետագա վատթարացում  տեսնել՝ կապված համավարակի հավանական երկրորդ ալիքի հետ»,- ասել է գործադիր տնօրեն Մակոտո Ուչիդան: «Ֆինանսական 2020-ը դժվար է լինելու եկամտաբերության եւ դրամական միջոցների ազատ հոսքի առումով»,- ասել է Ուչիդան՝ հավելելով, որ Nissan-ն այս տարի դիվիդենտներ չի վճարելու:

Компания Nissan Motor Co предупредила о рекордных операционных убытках в этом году в 4,5 миллиарда долларов и самых низких продажах за десятилетие иза-за пандемии COVID-19, передает Reuters.
Японский автопроизводитель № 2 прогнозирует операционные убытки в размере 470 млрд иен ($ 4,5 млрд) за год к марту 2021 года, что намного превышает -оценку аналитиков в отношении потерь в 262,8 млрд иен, согласно данным Refinitiv.
Производитель внедорожников Rogue и электромобилей Leaf также предупредил, что в этом году выручка, вероятно, упадет до 7,8 трлн иен, а продажи автомобилей упадут до 11-летнего минимума.
«Перспективы рынка остаются неопределенными, и мы можем увидеть дальнейшее ухудшение спроса из-за возможной второй волны пандемии», - сказал исполнительный директор Макото Учида.  «Финансовый 2020 год будет сложным с точки зрения прибыльности и свободного денежного потока», - отметил Учида, добавив, что Nissan не будет выплачивать дивиденды в этом году.