Միացյալ Նահանգները կանեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ռուսական Nord Stream 2 գազատարը սպառնալիք չներկայացնի եվրոպական անվտանգության համար, ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«Մեզ լրացուցիչ գործիքներ են անհրաժեշտ: Մենք պատրաստ ենք օգտագործել այդ գործիքները, եթե դուք դրանք մեզ տրամադրեք»,- ասել է Պոմպեոն Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ սենատորների երկկուսակցական խումբը օրինագիծ էր ներկայացրել, որն ընդլայնում է գազատարի հետ կապված գործող պատժամիջոցները եւ տուգանքներ էր ներառում ապահովագրության եւ խողովակաշարերի ծառայություններ մատուցողների համար:
Պոմպեոն ասել է, որ խողովակաշարի հետ կապված ընկերությունները հասկացել են ԱՄՆ պատժամիջոցների սպառնալիքը:

The United States will do everything it can to ensure that the Russian gas pipeline Nord Stream 2 does not pose a threat to the security of Europe, said US Secretary of State Mike Pompeo.
“We need further tools. We’re prepared to use those tools should you provide them to us,” Pompeo told the Senate Foreign Relations Committee.
Last month, a bipartisan group of US senators introduced a bill that expands existing pipeline-related sanctions to include fines for parties providing insurance and pipeline services, Reuters reported.