Միացյալ Նահանգները կանեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ռուսական Nord Stream 2 գազատարը սպառնալիք չներկայացնի եվրոպական անվտանգության համար, ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«Մեզ լրացուցիչ գործիքներ են անհրաժեշտ: Մենք պատրաստ ենք օգտագործել այդ գործիքները, եթե դուք դրանք մեզ տրամադրեք»,- ասել է Պոմպեոն Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ սենատորների երկկուսակցական խումբը օրինագիծ էր ներկայացրել, որն ընդլայնում է գազատարի հետ կապված գործող պատժամիջոցները եւ տուգանքներ էր ներառում ապահովագրության եւ խողովակաշարերի ծառայություններ մատուցողների համար:
Պոմպեոն ասել է, որ խողովակաշարի հետ կապված ընկերությունները հասկացել են ԱՄՆ պատժամիջոցների սպառնալիքը:

США сделают все возможное, чтобы российский газопровод Nord Stream 2 не представлял угрозы для безопасности Европы, заявил госсекретарь США Майк Помпео.
«Нам нужны дополнительные инструменты. Мы готовы использовать эти инструменты, если вы предоставите их нам», - сказал Помпео в комитете Сената по иностранным делам.
В прошлом месяце двухпартийная группа сенаторов США представила законопроект, который расширяет существующие санкции, связанные с трубопроводом, и включает штрафы для сторон, предоставляющих услуги по страхованию и прокладке трубопроводов.