Բուլղարիայում 25-րդ օրը շարունակ ընթացող հակակառավարական բողոքի ցույցերի մասնակիցները կիրակի մասնակիորեն արգելափակել են դեպի Հունաստան տանող Е-79 միջազգային մայրուղու երթեւեկությունը։ Ակցիան տեւել է շուրջ 1.5 ժամ, ինչը հանգեցրել է մի քանի կիլոմետր ձգվող խցանումների։
Ցույցին ներգրավվել էին ոստիկանական լրացուցիչ ուժեր, որոնց հաջողվել էր դուրս մղել ճանապարհից ակցիայի մասնակիցներին՝ թույլ չտալով բախումներ։ Ընդ որում շարունակվում է արգելափակում ավտոմայրուղու որոշ հատվածում, որը սկսվել է ուրբաթ «Ֆրակիա» ավտոճանապարհը փակելու անհաջող փորձից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ցուցարարները նաեւ արգելափակել են Սոֆիայի համալսարանի խաչմերուկը երկրի մայրաքաղաքում։ Ցուցարարների խոսքով՝ անհնազանդության ակցիան հրահրել էր ոստիկանը, որը նախորդ գիշեր կանգնեցրել էր ցուցարարների խմբի ավտոմեքենան։ Ի պատասխան՝ ավտոմեքենան կանգնացնելու նույն խաչմերուկում ցուցարարները տեղադրել են նոր վրանային քաղաք, որը թվով երրորդն է Սոֆիայում։
Գիշերը տեղի ունեցածը ոստիկանությունն անվանել է սադրանք ցուցարարների կողմից։ Բարդ ճանապարհային իրավիճակի կապակցությամբ Սոֆիայի քաղաքապետարանում ստացվել են բազմաթիվ բողոքներ։ Ոստիկանությունը մտահոգվում է հնարավոր սադրանքների եւ տեղաբնակների ու բողոքի ակցիաների մասնակիցների միջեւ կոնֆլիկտների համար։

Участники антиправительственных протестов, которые 25-й день продолжаются в Болгарии, в воскресенье частично заблокировали в районе города Благоевград дорожное движение на международном шоссе Е-79, которое ведет в Грецию. Как сообщил телеканал BTV, акция продолжалась около полутора часов, что привело к многокилометровым пробкам.
К месту протестов были стянуты дополнительные силы полиции и жандармерии, которым удалось, не допустив столкновений, вытеснить участников акции с дорожного полотна. При этом продолжается блокада протестующими участка дороги между городами Стара-Загора и Хасково. Она началась в пятницу после неудачной попытки перекрыть движение по автомагистрали «Фракия», передает ТАСС.
Также оказался заблокирован участниками протестов перекресток у Софийского университета в столице страны. По словам демонстрантов, акцию неповиновения спровоцировали сотрудники полиции, которые минувшей ночью остановили автомобиль одной из групп митингующих. В ответ на действия стражей порядка на перекрестке, где была остановлена машина, протестующие установили новый палаточный городок. Он стал третьим по счету, наряду с городками на площади Независимости и Орловом мосту, которые существенно нарушают транспортное движение в центре Софии.
Полиция назвала ночное происшествие провокацией со стороны протестующих. В связи со сложной дорожной ситуацией в мэрию Софии поступило множество жалоб от горожан. Полиция опасается возможных провокаций и конфликтов между местными жителями и участниками протестных акций.