Գերմանիայում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, որի մասին փորձագետներն այդքան նախազգուշացնում էին, արդեն սկսվել է: Այս մասին երեքշաբթի Augsburger Allgemeine թերթին տված հարցազրույցում ասել է Marburger Bund  գերմանացի բժիշկների ասոցիացիայի նախագահ Սյուզաննե Յոնան:
«Մենք արդեն աճի (վարակման դեպքերի) երկրորդ ալիքն ենք տանում»,- ասել է Յոնան` նշելով, որ այն ավելի թույլ է, քան առաջին ալիքը մարտ-ապրիլին: Այնուամենայնիվ, վարակման նոր դեպքերի թիվը հետեւողականորեն աճում է, նշել է ասոցիացիայի ղեկավարը: «Սա մեծացնում է ռիսկը, որ մենք բաց կթողնենք հաջողությունները, որոնք ձեռք են բերվել մինչ այժմ Գերմանիայում»,- նախազգուշացրել է փորձագետը:
Marburger Bund-ի նախագահը հավաստիացրել է, որ գերմանական կլինիկաները պատրաստ են կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքին, քանի որ այն աստիճանաբար է զարգանում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Երեքշաբթի օրվա դրությամբ Գերմանիայում համավարակի սկսվելուց ի վեր վարակվել է 211 281 մարդ: Նախորդ օրվա համեմատ վարակի դեպքերի թիվն աճել է 879-ով: Մինչ այժմ Գերմանիայում հիվանդության հետեւանքներից մահացել է 9 156 հիվանդ:

Вторая волна коронавируса в Германии, о которой так много предупреждали эксперты, уже началась. Об этом заявила председатель объединения немецких врачей Marburger Bund Сузанне Йона в опубликованном во вторник интервью газете Augsburger Allgemeine.
«Мы уже переживаем вторую волну роста (заражений)», - сказала Йона, отметив, что она более слабая по сравнению с первой волной в марте - апреле. Тем не менее, число новых заражений последовательно увеличивается, указала глава объединения. «Тем самым растет опасность того, что мы упустим успехи, которые до сих пор были достигнуты в Германии», - предупредила эксперт.
Председатель Marburger Bund заверила, что германские клиники подготовлены ко второй волне коронавируса, поскольку она развивается постепенно, передает ТАСС
Произошедшая в конце 2019 года в Центральном Китае вспышка вызываемого новым коронавирусом заболевания распространилась на большинство стран и 11 марта была признана Всемирной организацией здравоохранения пандемией. С начала эпидемии в Германии по состоянию на вторник заразились 211 281 человек. По сравнению с днем ранее число случаев заражения выросло на 879. Умерли от последствий заболевания в ФРГ до сих пор 9 156 пациентов (плюс 8).