Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ Թուրքիան սկսել է հարմարվել քաղաքական շիզոֆրենիայի հատուկ տեսակին, որը ծնվում է ավտորիտարիզմից եւ վարում է անախրոնիստական եւ անիրական քաղաքական դիսկուրս, գրում է Ahval-ը:
Փակ, ռեպրեսիվ ռեժիմները հասարակությանը մղում են նրան, որ նրանց վարքը համապատասխանի քաղաքական համակարգում ներդրված արժեքներին, երբ դրանց միջեւ կան տարաձայնություններ:
Անհատական մակարդակում, անհատի արժեքային ակնկալիքների եւ նրանց արժեքային իրողությունների միջեւ այս անհամապատասխանությունը հանգեցնում է նրան, ինչը հայտնի է որպես կոգնիտիվ դիսոնանս՝ անվանում, որը հորինել է հայտնի ամերիկացի հոգեբան Լեոն Ֆեսթինգերը:
Այս խնդիրը լուծելու երեք եղանակ կա, ասում է Ֆեսթինգերը: Կարող եք կամ փոխել ձեր արժեքները իրականությանը համապատասխան, կամ փոխել ձեր պահվածքը ձեր արժեքներին համապատասխան, կամ փոխել ձեր արժեքներն ու գործողությունները:
Պլյուրալիստական ժողովրդավարական ռեժիմները ավելի հեշտացնում են այս իրավիճակից դուրս գալը՝ առաջարկելով տարբեր այլընտրանքներ, որոնք թարմացնում են սոցիալական եւ քաղաքական արժեքները՝ քաղաքական իրողություններին համապատասխան: Ճնշող ռեժիմները վերածվում են հարկադրանքի:
Սակայն նման հարկադրանքը հակասում է մարդկային հասարակությունների բնույթին, որոնք անընդհատ փոխվում եւ հարմարվում են: Այս շիզոֆրենիան շարունակվում է այնքան ժամանակ, մինչեւ համակարգը կավարտի իր փլուզումը, ինչպես դա տեղի ունեցավ Արեւելյան Գերմանիայում եւ Արեւելյան դաշինքի մնացած մասում՝ նախքան Բեռլինի պատի անկումը:
Թուրքիայի վերջին ռեգրեսիվ գործողությունները` Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելը, սոցիալական ցանցերի սահմանափակումները, Ստամբուլի կոնվենցիայից դուրս գալու ցանկությունը, իսլամական խալիֆաթը վերադարձնելու աճող պահանջները՝ բոլորը ենթադրում են էական հեռացում այն իրականությունից, որում ապրում են թուրքերը:
Էրդողանի ռեժիմը 1960-ականների իսլամիստների երազանքն է, եւ այն առավելագույնս կտրված է իր քաղաքացիների ամենօրյա տառապանքներից: Այս պահին ցնցում կլիներ իրականության գիտակցումը, ուստի դժվար է մեղադրել Էրդողանին:
Զարգացող շուկաներում պղպջակը պայթել է այնպես, որ Թուրքիայի տնտեսությունն ապրեց իր անդառնալի անկումը՝ տարբեր մակարդակներով ազդելով երկրի վրա: Ամեն օր թուրք ժողովրդի առջեւ ծառացած խնդիրների թվում են երիտասարդության գործազրկությունը, լիրայի խորը անկումը եւ երկրի աճող պարտքը: Թուրքիայի կենտրոնական բանկն անարդյունավետ է, եւ նրա պետական ֆինանսները թափանցիկ չեն կառավարվում, քանի որ շարունակվում են շատ թանկ եւ անհարկի ենթակառուցվածքային նախագծերը:
Դրան ավելացրեք նաեւ COVID-19 համավարակի հետեւանքով առաջացած գլոբալ անորոշությունը, եւ դուք ունեք կատարյալ փոթորիկ, որը պատրաստ է փլուզվել մինչեւ աշուն:
Էրդողանը, հնարավոր է, չի ցանկանում ընդունել, որ ինքը թույլ քաղաքական առաջնորդ է, բայց դա այդպես է 2016-ի հուլիսի 15-ին տապալված հեղաշրջման փորձից հետո: Վերեւում մնալու համար նա պետք է ավելի ու ավելի ապավինի իր տատանվող կոալիցիային։
Էրդողանի կողմից քուրդ քաղաքապետների անողոք ռեպրեսիան ծառայում է միայն թուրքական քրդերին վանելուն եւ Անկարայի կենտրոնական իշխանությունից շեղելուն: Երիտասարդների զգալի մասն արդեն երես է դարձրել նրանից, ինչի մասին են վկայում թշնամության բռնկումը եւ նախագահի ու 17-ամյա մի խմբի հանդիպման վերջին ուղիղ հեռարձակման վերաբերյալ բացասական մեկնաբանությունները:
Ներքին քաղաքականության շիզոֆրենիկ վիճակը բացահայտվում է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ նպատակների ագրեսիվ հավաքածուի միջոցով: Երկիրը գնալով մեկուսանում է ՆԱՏՕ-ից եւ արեւմտյան այլ կազմակերպություններից, ԵՄ անդամակցության հեռանկար չկա: Այսպիսով, Էրդողանի ծայրահեղ ազգայնական դաշինքը ռիսկի է դիմում՝ մի շարք սխալներ թույլ տալով Սիրիայում, Լիբիայում եւ արեւելյան Միջերկրական ծովում: Անկարայի ագրեսիվ, անհեռատես քաղաքականությունը նրան հակասության մեջ է դնում Հունաստանի եւ Կիպրոսի, ինչպես նաեւ Եգիպտոսի, Ֆրանսիայի եւ իր ենթադրյալ գործընկեր Ռուսաստանի հետ:
Երեւակայական եվրասիական դաշինքը գոյություն չունի, բայց Էրդողանի ծայրահեղ ազգայնական ղեկավարները կարծես առարկություն չունեն: Նրանք թույլ են տալիս Էրդողանին եւ նրա մերձավոր հարազատների կողմից վերահսկվող հիմնական լրատվամիջոցներին սարքել նեոօսմանյան քարոզչության ծիծաղելի վարկած՝ նրա ընտրական բազան համախմբելու համար:
Այս մարտավարությունը, կարծես, գործել է Անատոլիայի պահպանողական կենտրոնում ավելի քիչ կրթված միջին տարիքի տղամարդկանց շրջանում: Սակայն դա նույնպես վանել է Թուրքիայի հարեւաններից շատերին: Մերձավոր Արեւելքում շատերն այժմ հրաժարվում են թուրքական սերիալներից, որոնք ժամանակին հսկայական տարածում էին գտել տարածաշրջանում՝ համարելով դրանք թուրքական մշակութային իմպերիալիզմի գործիք:
Վերադառնալով Ֆեսթինգերի տեսությանը՝ Էրդողանի ռեժիմի օրոք իրականությունների եւ սպասելիքների միջեւ անջրպետն այնքան մեծ է, որ այն ռացիոնալ քաղաքականության վերակողմնորոշման միջոցով փակելը գրեթե անհնար է:
Էրդողանի ռեժիմի համար այդպիսի խիստ կոգնիտիվ դիսոնանսից միակ ելքը մահն է: Քաղաքականության մահը Թուրքիայում գուցե հեռու չէ: Լրիվ եւ տոտալիտար վերահսկողությունը թուրքական հասարակության վրա կլինի նրա մահը:
Որքան էլ զարմանալի է, տնտեսական եւ սոցիալական դաժան իրողությունները կարող են նաեւ փրկություն լինել, քանի որ Էրդողանի ռեժիմը կարող է խեղդվել եւ էներգիայի անբավարարություն ունենալ՝ ձգանը սեղմելու համար: Եկեք պարզապես հուսանք, որ իրականությունը կհասնի ժողովրդավարությանը, նախքան տոտալիտար երազանքները կավերեն այն ամենը, ինչ մնացել է Թուրքիայի քաղաքական լանդշաֆտից:

Под руководством президента Реджепа Тайипа Эрдогана Турция стала приспосабливаться к особому виду политической шизофрении, которая рождается из авторитаризма и ведет анахроничный и нереалистичный политический дискурс, пишет Ahval.
Закрытые, репрессивные режимы подталкивают общества к тому, чтобы их поведение соответствовало ценностям, заложенным в политическую систему, когда между ними есть расхождения.
На индивидуальном уровне это несоответствие между ценностными ожиданиями индивида и их ценностными реалиями приводит к тому, что известно как когнитивный диссонанс, термин, придуманный известным американским психологом Леоном Фестингером.
Есть три способа решения этой проблемы, говорит Фестингер. Вы можете либо изменить свои значения в соответствии с реальностью, либо изменить свое поведение в соответствии со своими ценностями, либо изменить свои ценности и свои действия.
Плюралистические демократические режимы позволяют облегчить выход из этой ситуации, предлагая различные альтернативы, которые обновляют социальные и политические ценности в соответствии с политическими реалиями. Угнетающие режимы превращаются в принуждение.
Однако такое принуждение противоречит природе человеческих обществ, которые постоянно меняются и адаптируются. Эта шизофрения продолжается до тех пор, пока система не завершит свой крах, как это  было в Восточной Германии и  остальной части Восточного блока до падения Берлинской стены.
Недавние регрессивные действия Турции - обращение  собора Святой Софии в мечеть, ограничения в социальных сетях, стремление выйти из Стамбульской конвенции, все более громкое требование вернуть исламский халифат - все это предполагает существенный отход от реальности, в которой живут турки.
Режим Эрдогана - мечта исламистов 1960-х годов, и он  самый оторванный от ежедневных страданий своих граждан. В этот момент было бы шоком осознать реальность, поэтому трудно обвинить Эрдогана.
Пузырь на развивающихся рынках лопнул так же, как турецкая экономика пережила свой неудержимый спад, затронув страну на разных уровнях. Среди проблем, с которыми сталкиваются жители Турции каждый день, - безработица среди молодежи, глубокое падение  лиры и растущий долг корпораций страны. Центральный банк Турции неэффективен, и его государственными финансами управляют непрозрачно, поскольку продолжаются очень дорогие и ненужные инфраструктурные проекты.
Добавьте к этому глобальную неопределенность, вызванную пандемией COVID-19, и вы получите идеальный шторм, готовый обрушиться к началу осени.
Эрдоган, возможно, не желает признавать, что он слабый политический лидер, но это так после неудачной попытки государственного переворота 15 июля 2016 года. Чтобы оставаться на вершине, ему приходится все больше полагаться на свою шаткую коалицию с ультранационалистами и их приспешниками в турецком военном аппарате.
Неумолимые репрессии Эрдогана в отношении курдских мэров служат лишь  отчуждению турецких курдов и отвлечения их от центрального правительства в Анкаре. Значительная часть молодежи уже отвернулась, о чем свидетельствует натиск неприязни и негативные комментарии по поводу недавней прямой трансляции, которую президент провел с группой 17-летних молодых людей.
Шизофреническое состояние внутренней политики раскрывается через агрессивный набор целей во внешней политике Турции. Страна все в большей степени изолирована от НАТО и других западных организаций, без перспективы членства в ЕС. Таким образом, ультранационалистический альянс Эрдогана рискует, совершив ряд грубых промахов в Сирии, Ливии и Восточном Средиземноморье. Агрессивная, близорукая политика Анкары ставит ее в противоречие с Грецией и Кипром, а также с Египтом, Францией и ее предполагаемым партнером Россией.
Воображаемого евразийского альянса не существует, но ультранационалистические боссы Эрдогана, похоже, не возражают. Они позволяют Эрдогану и основным средствам массовой информации, контролируемым его близкими родственниками, сфабриковать карикатурную версию неоосманской пропаганды для консолидации его избирательной базы.
Эта тактика, похоже, сработала среди наименее образованных мужчин среднего возраста в консервативном центре Анатолии. Однако это также оттолкнуло многих соседей Турции. Многие на Ближнем Востоке теперь отказываются от турецких мыльных опер, некогда чрезвычайно популярных в регионе, как от инструмента турецкого культурного империализма.
Возвращаясь к теории Фестингера, разрыв между реальностями и ожиданиями при режиме Эрдогана настолько велик, что его практически невозможно закрыть рациональной переориентацией политики.
Единственный выход для режима Эрдогана от такого серьезного когнитивного диссонанса - смерть. Смерть политики в Турции может быть не за горами. Полный и тоталитарный контроль над турецким обществом будет его смертью.
Как это ни парадоксально, суровые экономические и социальные реалии также могут быть спасением, поскольку режим Эрдогана может выдохнуться и испытывать недостаток энергии, чтобы нажать на курок. Давайте просто надеяться, что реальность настигнет демократию, прежде чем тоталитарные мечты сокрушат все, что осталось от политического ландшафта Турции.