Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը շուտով կգումարի երկրի Գերագույն խորհրդի արտակարգ նիստ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Al Manar հեռուստաալիքին:
Հանդիպմանը կքննարկվեն երեքշաբթի օրը Բեյրութի ծովային նավահանգստի մոտակայքում հզոր պայթյունի հետեւանքները, հայտնում է հեռուստաալիքը:
Նրա տվյալներով՝ Աունը հրահանգել է առողջապահության նախարարության հաշվին բժշկական օգնություն ցուցաբերել բոլոր տուժածներին, ինչպես նաեւ ժամանակավոր կացարաններ տրամադրել բոլոր այն քաղաքացիներին, որոնց տներն ու ունեցվածքը վնասվել են:
CNN-ը հայտնում է, որ Միշել Աունը զինված ուժերին հանձնարարել է պարեկություն իրականացնել տուժած տարածքներում եւ արվարձաններում՝ անվտանգության ապահովման նպատակով:
Բացի այդ, Լիբանանի վարչապետ Հասան Դիաբը, պայթյունի հետ կապված, օգոստոսի 5-ը հայտարարել է ազգային սգո օր։

Президент Ливана Мишель Аун в ближайшее время созовет экстренное заседание Высшего совета обороны страны, передает ТАСС со ссылкой на телеканал Al Manar.
На заседании будут обсуждаться последствия мощного взрыва, произошедшего во вторник в районе морского порта Бейрута, уточняет телеканал.
По его данным, Аун отдал распоряжение оказывать медицинскую помощь всем пострадавшим за счет средств министерства здравоохранения, а также предоставить временное жилье всем гражданам, чьим домам и имуществу был нанесен урон.
CNN сообщает, что Мишель Аун поручил вооруженным силам провести патрулирование в пострадавших районах и пригородах для обеспечения безопасности.
Кроме того, премьер-министр Ливана Хасан Диаб объявил  среду 5 августа днем национального траура в связи с взрывом.