Ոչ մի արտասահմանցի զբոսաշրջիկ զբոսաշրջային նպատակներով չի այցելել Ռուսաստան 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակում: Այս մասին չորեքշաբթի օրը հաղորդել է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան` վկայակոչելով Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության տվյալները:
«Ըստ Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային ծառայության վերջին տվյալների` 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակում զբոսաշրջային նպատակներով Ռուսաստան այցելել է 0 մարդ»,- նշվում է ասոցացիայի կայքում:շ
Պարզաբանվում է, որ տարվա առաջին կիսամյակում ներգնա տուրիզմը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 83.6 տոկոսով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Եթե ​​մենք վերցնենք օտարերկրացիների ընդհանուր ներգնա հոսքը դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, ապա 2020 թվականի առաջին կիսամյակում այն ​​5.985 միլիոն մարդ է կազմել, ինչը 60.3 տոկոսով պակաս է 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործած օտարերկրացիների ընդհանուր թիվը կազմել է 509 հազար մարդ, ինչն արդեն 94.1 տոկոսով պակաս է 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Առաջին տեղը զբաղեցրել են Ղազախստանի քաղաքացիները (142.990, -86.5 տոկոս 2019-ի II եռամսյակի համեմատ), որոնք ժամանել են հիմնականում ավտոմեքենայով կամ երկաթուղայինով: Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ Սահմանային ծառայության տվյալների համաձայն` ընդհանուր թվի 94 տոկոսը «սպասարկող անձնակազմն է», մնացածը մասնավոր եւ գործնական այցելություններ են: Երկրորդ տեղում են Ուկրաինայի քաղաքացիները (122.552, տարեկան -94.4 տոկոս), երրորդ տեղում Ֆիլիպիններն են, ապա Բելառուսը, Ուզբեկստանը, Թուրքիան, Հայաստանը, Չինաստանը, Ադրբեջանը եւ Ղրղզստանը:

Россию во II квартале 2020 года с туристическими целями не посетил ни один иностранный турист. Об этом в среду сообщает Ассоциация туроператоров России (АТОР) со ссылкой на данные Пограничной службы ФСБ России.
«Согласно последним данным Пограничной службы ФСБ России, с туристическими целями Россию во II квартале 2020 года посетили 0 человек», - говорится на сайте АТОР.
Уточняется, что в I полугодии въездной туризм сократился на 83,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, передает ТАСС.
Если брать общий въездной поток иностранцев в РФ, то в I полугодии 2020 года он составил 5,985 млн человека, что на 60,3% меньше, чем в аналогичном периоде 2019 года. Во II квартале 2020 года общее количество въехавших в РФ иностранцев составило 509 тыс. человек, что уже на 94,1% меньше по сравнению с тем же периодом 2019 года. На первом месте оказались граждане Казахстана (142 990, -86,5% по сравнению со II кварталом 2019 года), которые прибывали, в основном, автомобильным или железнодорожным транспортом. 94% из всех, согласно данным Погранслужбы ФСБ РФ, относятся к «обслуживающему персоналу2, остальная часть - частные и деловые визиты. На втором месте - граждане Украины (122 552, -94,4% в годовом выражении), третье место - Филиппины, затем Белоруссия, Узбекистан, Турция, Армения, Китай, Азербайджан и Киргизия.