Լիբանանը չունի բավարար ֆինանսական հնարավորություն՝ Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքները հաղթահարելու համար: Այսպիսի կարծիք է հինգշաբթի օրը հայտնել Լիբանանի էկոնոմիկայի եւ առեւտրի նախարար Ռաուլ Նեհեմը՝ Sky News Arabia հեռուստաալիքին տված մեկնաբանության մեջ:
«Լիբանանը չունի ֆինանսական հնարավորություններ` պայթյունի հետեւանքները հաղթահարելու համար: Մենք միջազգային հանրությունից օգնություն ենք խնդրում: Պայթյունի հետեւանքով պատճառված վնասը գնահատվում է միլիարդավոր դոլարներ: Մեզ ժամանակ է պետք հասցված բոլոր վնասները գնահատելու համար»,- ասել է Նեհեմը:
Նա նաեւ հավելել է, որ «Լիբանանի համար միակ լուծումը համագործակցությունն է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ»:
Միեւնույն ժամանակ, փորձագետների կարծիքով, վերականգնման եւ շինարարական լայնածավալ աշխատանքների սկիզբը դժվար թե նպաստի Լիբանանի ամբողջ տնտեսության վերագործարկմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ The Wall Street Journal թերթի՝ դա կապված է ներմուծման, այդ թվում՝ շինանյութերի վրա լիբանանյան տնտեսության կողմնորոշման հետ, ինչպես նաեւ այն փաստի հետ, որ պայթյունը ոչնչացրել է առանցքային ենթակառուցվածքային օբյեկտ, որը ծառայում էր ներմուծմանը:

Ливан не располагает достаточными финансовыми возможностями для того, чтобы справиться с последствиями взрыва в Бейруте. Такое мнение выразил в четверг министр экономики и торговли Ливана Рауль Нехме в комментарии телеканалу Sky News Arabia.
«У Ливана нет финансовых возможностей для преодоления последствий взрыва. Мы просим помощи международного сообщества. Причиненный взрывом ущерб оценивается в миллиарды долларов. Нам потребуется время для оценки всего нанесенного урона», - заявил Нехме.
Он также добавил, что «единственным решением для Ливана является сотрудничество с Международным валютным фондом».
Вместе с тем, по мнению экспертов, начало масштабных восстановительных и строительных работ вряд ли поспособствует перезапуску всей экономики Ливана, передает ТАСС
Как пишет газета The Wall Street Journal, это связано с ориентацией экономики Ливана на импорт, в том числе строительных материалов, а также с тем, что взрывом был разрушен ключевой объект инфраструктуры, обслуживавший импорт.