Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ նստավայրում դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, այսօր` օգոստոսի 7-ին, ընթանում է «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի եւ Վարուժան Մկրտչյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ նախորդ նիստին որոշվեց մեկ վարույթում քննել 3 քրեական գործ։
Հիշեցնենք, որ մեկ քրեական գործով Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին ենթադրաբար կաշառելու մեջ, որպեսզի դատարանում սուտ ցուցմունք տա։
Արմեն Թավադյանին եւ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (նշված արարքը կազմակերպված խմբի կողմից կատարելու համար)։
Նշենք, որ մարտի 12-ին, Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ Արմեն Թավադյանին ազատ արձակելու որոշում էր կայացրել։ Լրագրողների հետ զրույցում Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն ասել էր, որ բողոքը բավարարելու պատճառը եղել է հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Քրեական գործերից երկուսը վերաբերում են 2019 թվականի մայիսի 13-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի քննարկմանը զուգահեռ դատարանի բակում քաղաքացիական ակտիվիստ Վարտգեզ Գասպարիի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպին։ Գասպարիի եւ Արմեն Թավադյանի միջեւ միջադեպ էր գրանցվել։
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ ՔՕ 258 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված խուլիգանության հատկանիշներով)։ Մեղադրանք էր առաջադրվել Արմեն Թավադյանին, Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներ Սերգեյ Սաժումյանին եւ Գեւորգ Բաքարյանին։

YEREVAN. – The court session on the case of Armen Tavadyan, the owner of 5th Channel television of Armenia, and Varuzhan Mkrtchyan, a supporter of second President of Robert Kocharyan, has resumed Friday.
At the previous hearing, it was decided to examine three criminal cases in one proceeding.
In one criminal case, Tavadyan is accused of bribing a victim of the March 2008 case in order to give false testimony in court.
Armen Tavadyan and Varuzhan Mkrtchyan were charged with committing the aforesaid act by an organized group.
On March 12, the Criminal Court of Appeal had made a decision to release Tavadyan. Speaking to reporters, his attorney Hovhannes Khudoyan had said that the reason for granting the respective appeal was the lack of reasonable doubt.
The two other criminal cases refer to the incident that took place outside the court in May 2019, in parallel with the discussion of the pretrial measure of ex-president Robert Kocharyan, with the participation of civic activist Vartges Gaspari. An incident had occurred between him and Armen Tavadyan.
A criminal case was initiated in connection with the incident, and on charges of hooliganism committed by a group of people. Charges were brought against Armen Tavadyan and Robert Kocharyan's supporters Sergey Sazhumyan and Gevorg Bakaryan.