Ռեժիսոր Տիգրան Քեոսայանը գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասին։
«Բավականին երկար էի պայքարում հույզերիս դեմ, որոնք ինձ մոտ հայտնվեցին Փաշինյանի 2005 թվականի սարսափազդու հոդվածի ընթերցումից հետո։ Միանգամից ասեմ, որ բոլոր խոսակցություններն այն մասին, իբր դա Փաշինյանը չի գրել, եւ իրականում հոդվածը 2011 թվականին նրա անվան տակ հրապարակել է պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը, ոչ մի քննադատության չի դիմանում, քանի որ կա հոդվածի սքրինը։ Կաշխատեմ զուսպ լինել։ Դա սարսափելի դժվար է, բայց կաշխատեմ։ Բացարձակապես չեմ պատկերացնում, թե ինչ աստիճանի աղքատացման, նվաստացման եւ ատելության պետք է ժողովրդին հասցրած լիներ Հայաստանի նախորդ իշխանությունը, որպեսզի այդ իսկ ժողովուրդն իր ձեռքերով իշխանության բերեր մի մարդու, որն ունակ էր նման բան գրելու։
Հայաստանի՝ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թվի 35 տոկոսը որպես իր առաջնորդ է ընտրել մի մարդու, որը կոչ է արել մոռանալ ինքներս մեզ, մոռանալ, թե ով ենք մենք եւ որտեղից, մարդու, որը կոչ է արել թքել նախնիների գերեզմաններին։ Հուսադրում է, որ հենց 35 տոկոսը, այլ ոչ թե ժողովուրդն, ինչպես սիրում են կրկնել նրա «մանկլավիկները», սակայն դա էլ է չափազանց շատ։ Նախորդ իշխանությունն, ի դեմ Սարգսյանի, պարտավոր է պատասխան տալ ժողովրդի առաջ նաեւ այն բանի համար, որ գիտակցաբար օրինականացրել է մանր լրագրողի՝ նրան խորհրդարանական ամբիոնը տրամադրելով։ Հավանաբար, այն նույն պատճառով, որով փակում էր ռուսական դպրոցները Հայաստանում`Արեւմուտքում ինչ-որ մեկին ցույց տալու համար, որ իր մոտ ամեն ինչ ժողովրդավարական հիմքերի վրա է։
Եվ շարունակել է ստել եւ թալանել սեփական ժողովրդին։ Իսկ հետո՝ իշխանության փոխանցման շուրջ պայմանավորվածություն՝ Սարգսյանի անձեռնմխելիության դիմաց։ Այլապես ինչպե՞ս բացատրել այն, որ Քոչարյանի կալանքի ֆոնին, որը մարտի 1-ին կատարել է իր սահմանադրական պարտականությունները, ոչ ոք ձեռք չի տալիս Սարգսյանին։ Խնամքով սափրված Փաշինյանի բախտը փիարի մասնագետների հարցում բերել է, որոնք նրան խորհուրդ են տվել մորուք պահել, «խակի» գույնի հագուստ կրել եւ աջ ձեռքը վիրակապել։ Ճիշտ այնպես, ինչպես ղարաբաղյան հերոս Մոնթեի հայտնի լուսանկարում է։ Նույնիսկ խորհրդային ոսկե տարիներին, երբ հանրապետությունը բարգավաճում էր, անկախություններից եւ ղարաբաղյան պատերազմներից առաջ, մարդը, որի գլխում կարող էին այնպիսի մտքեր ծնվել, ինչպիսիք արտահայտված են Փաշինյանի հոդվածում, լավագույն դեպքում կարող էր ծնողներից պատժվելու կամ լեռնային գյուղում պապիկի մոտ ոչխար արածեցնելու արտաքսվելու հույս ունենալ։
Վատագույն դեպքում՝ բակի տղաների կողմից ամենօրյա ծեծ եւ հետագա կյանք հոգեբուժարանում։ Ես, ի դեպ, վստահ եմ, որ Փաշինյանին մանկությունում հաճախ են ծեծել եւ տեղին են ծեծել։ Ես կարծում եմ, որ ներկայիս ընդդիմադիրներն, ընդհանուր առմամբ, մարդիկ են, որոնց կանայք հաճախ չեն տվել, եւ նեղացրել են բակի երեխաները։ Մեծանալով շրջապատի վրա մշտական նեղվածության մեջ՝ նրանք այդ զգացմունքը սուբլիմացնում են ցանկացած իշխանությունների դեմ մշտական և հաճախ անիմաստ պատերազմի զգացումով։ Ժողովուրդը նրանց սովորաբար «աբիժնիկ» է ասում։
Այս հոդվածը եւ Փաշինյանի մի շարք այլ վաղ գործեր կարդալուց հետո ինձ համար պարզ դարձավ նրա հակառուսական գործողությունների հիմնարար սկզբունքը: Այստեղ խնդիրը Ռուսաստանը չէ: Նա միշտ դեմ էր Հայաստանին: Այն Հայաստանը, որը մենք գիտենք եւ գիտեինք, այն Հայաստանը, որը մեր նախնիներն են թողել մեզ եւ իրենց կյանքի գնով փորձել են փրկել, եւ պահպանել են` նույնիսկ ներկայիս, կտրված տեսքով: Նրա, ինչպես եւ նրա ուսուցիչ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի համար մահացու վտանգավոր է ժողովրդի պատմական հիշողությունը, ինչը բազմիցս հայերին ստիպել է ոտքի կանգնել` պաշտպանելու իրենց հայրենիքը` Վարդան Մամիկոնյանից մինչեւ արդեն հիշատակված Մոնթեն:
Փաշինյանը հայկական հող է ուղարկվել գուցե Սորոսի, գուցե հենց սատանայի կողմից` նպատակ ունենալով խթանել գլոբալիզմի գաղափարները` գաղափարներ, որոնք պետք է վերափոխեն ժողովուրդների եզակիությունը ինչ-որ միջին մի բանի, որ արմատներ չունի: Այն ամենը, ինչը կանգնած է այս գաղափարի ճանապարհին, պետք է ոչնչացվի` կրոն, պատմություն, ազգային գրականություն` որպես այս նույն պատմության պահապան, ընտանիք:
Հիշո՞ւմ եք, թե Փաշինյանն առաջինն ինչ արեց իշխանության գալուց հետո: Նա մեղադրեց եկեղեցուն եւ Կաթողիկոսին կոռուպցիայի մեջ: Նրա շները քաշքշում էին Կաթողիկոսի հագուստը, կեղտոտ հայհոյանքներ էին գոռում նրա դեմքին: Փաշինյանը վստահ էր, որ, սկսելով եկեղեցու ապասրբականացումից` որպես Հայաստանի ամենակարեւոր ինստիտուտ պետականության դարավոր բացակայության պայմաններում, որը իրականացնում էր ամբողջ աշխարհով ցրված հայերին միավորելու գործառույթը, նրա համար հետագայում ավելի հեշտ կլիներ ոչնչացնել Հայաստանի հիմքերը: Փառք Աստծո, ժողովուրդը մեծամասամբ մերժեց այդ հարձակումները, եւ Առաքելական եկեղեցին կրկին դիմակայեց, ինչպես միշտ, իր գրեթե երկու հազար տարվա պատմության ընթացքում:
Հիմա հերթը պատմությանն ու գրականությանն է: Հայաստանում այլեւս այնպիսի դասագրքեր չեն լինի, ինչպիսիք են «Հայաստանի պատմությունը» եւ «Հայ գրականությունը»: Գրականության եւ պատմության դասագրքերում կլինեն գլուխներ: Հայեր, ձեզ իսկապե՞ ս դա դուր է գալիս: Սթափվեք: Չէ թր դուք գիտեք, որ այս բոլոր փոփոխությունները ստեղծվել են հայ-թուրքական համատեղ հանձնաժողովների աշխատանքի հիման վրա, որոնց գոյությունը  մինչեւ վերջերս հնարավոր չէր պատկերացնել նույնիսկ ամենասարսափելի մղձավանջի մեջ:
Ամենատարբեր միջոցներով քարոզելով ԼԳԲՏ համայնքի արժեքները`՝ Փաշինյանը հասցնում է հիմնական հարվածը` հարված հայ ընտանիքի պահպանողական հիմունքներին: Հայ ընտանիքը մարդկանց ողբերգական պատմության պատճառով սերնդից սերունդ փոխանցում էր նախնիների մասին տեղեկությունները` այն ողբերգության եւ մարդկային ոգու բարձրագույն դրսեւորումների մասին, որոնց ականատեսն են նրանք եղել: Ոչնչացնելով այն` դու դիտավորյալ դադարեցնում ես այդ տեղեկատվության փոխանցումը, եւ այդ գործն ավելի վտանգավոր է, քան խորհրդավոր հրդեհն Ազգային գրադարանում, որտեղ պահվում էին ցեղասպանության մասին փաստաթղթերը:
Եթե ​​ուշադիր կարդաք Փաշինյանի 2005 թվականի նույն հոդվածը, պարզ է դառնում, որ հիմա Հայաստանում տարօրինակ ոչինչ տեղի չի ունենում: Փաշինյանը պարզապես ժամանակի իր մտքերը տեղափոխում է գործնական հարթություն: Քանդելով հայկական պետականությունը եւ ինքնությունը` նա ֆիզիկապես չի կարող կողմ լինել Ռուսաստանի հետ Հայաստանի մերձեցմանը` մի երկրի, որը բարձրաձայն հայտարարել է եւ անում է ամեն ինչ, որպեսզի իր տարածքում երբեք չհաղթեն գլոբալիզմի պսեվդոլիբերալ գաղափարները: Ամփոփելով ասվածը` ես կցանկանայի դիմել Հայաստանի Հանրապետության ամենահզոր ինստիտուտին` դրա բանակին: Բանակ, որը վաստակել է ողջ հասարակության սերն ու հարգանքը երկրի անվտանգության համար իր ամենօրյա հոգածության համար, բանակ, որը անկախության տասնամյակների ընթացքում բազմիցս ապացուցել է ամբողջ աշխարհին, որ հերոսության եւ ինքնամոռացության ոգին, հին ժամանակների եւ սովետական ​​դարաշրջանի մեծ հրամանատարների հետ գենետիկ կապը ոչ մի տեղ չի կորել, բանակ, որն ամեն օր արյուն է թափում պաշտպանելով սահմանները: Միթե չե՞ք տեսնում, թե ուր է տանում այս մարդը: Չե՞ք հասկանում, որ եթե այսպես շարունակվի, ապա լավագույն դեպքում շատ շուտով ներկված սորոսականները կսկսեն ծիածանի դրոշակ խրել ձեր հրացանների մեջ, իսկ վատագույն դեպքում դուք պարզապես պաշտպանելու բան չեք ունենա:
Ես հավատում եմ հնագույն ժողովրդի իմաստությանը, որն իր կյանքում բազմաթիվ թշնամիներ եւ դավաճաններ է տեսել: Ես հավատում եմ, որ ոչ ոք, թեկուզեւ մանր վախկոտ սադրիչը, չի կարողանա ոչնչացնել այն, ինչը մեր նախնիների արյան օվկիանոսի գնով է հաջողվել պահպանել:
Վերջում ուզում եմ դիմել քեզ` Նիկոլ: Քեզ անպայման դատելու են: Քեզ համար ավելի լավ կլինի, եթե դատավորը Հայաստանում լինի, մեր ժողովուրդը տաք է, բայց մեծահոգի: Բախտդ բերի, քսան տարի կստանաս եւ կապրես կյանքդ բանտում բոլորի կողմից թքակոծ: Բայց, ամենայն հավանականությամբ, դու կորոշես փախնել: Այդ ժամանակ ամեն ինչ այլ կերպ կլինի, Նիկոլ: Վերընթերզի Հայաստանի պատմությունը, որը դու իսկապես ատում ես: Մի փոքր գլուխ, թե որն էր Թալեաթ փաշայի վերջը: Շատ ուսանելի պատմություն է»,- գրել է Տիգրան Քեոսայանը:

Режиссер Тигран Кеосаян на своей странице в Facebook опубликовал запись о премьер-министре Армении Николе Пашиняне.
Ниже представляем полный текст записи.
«Достаточно долго боролся с эмоциями, которые появились у меня после прочтения ужасающей по смыслу статьи Пашиняна за 2005 год.
Сразу скажу, что все разговоры, будто Пашинян этого не писал и на самом деле статью в 2011 году опубликовал под своим именем депутат Арман Бабаджанян, не выдерживают никакой критики, потому что существует скрин самой статьи.
Я очень постараюсь быть сдержанным. Это будет адски трудно, но я постараюсь.
Мне совершенно невозможно представить, до какой же степени обнищания, унижения и ненависти должна была довести предыдущая власть народ Армении, чтобы этот самый народ своими руками привел к власти человека, который мог такое написать. Целые 35% от общего количества имеющих право голосовать граждан Армении выбрали себе в лидеры человека, призывавшего забыть самих себя, забыть, кто мы и откуда, человека, призвавшего наплевать на могилы предков. Обнадеживает, что именно 35%, а не весь народ, как любят говорить его «шестерки», но это тоже очень и очень много.
Предыдущая власть в лице Саргсяна обязана отвечать перед народом и за то, что она сознательно узаконила мелкого журналиста, дав ему парламентскую трибуну.
Вероятно, по той же причине, по которой закрывала русские школы в Армении, чтобы показать кому-то на Западе, что у них все очень демократично. И продолжала лгать и грабить собственный народ. А потом был «договорняк» по передаче власти в обмен на неприкосновенность Саргсяна. Иначе чем объяснить то, что на фоне ареста Кочаряна, выполнившего в то самое 1 марта свои конституционные обязанности, никто не трогает Саргсяна? Гладковыбритому Пашиняну повезло с пиарщиками, которые посоветовали ему отрастить бороду, нацепить хаки и перевязать правую руку бинтом. Точь-в-точь как на знаменитой фотографии героя Карабаха Монте.
Даже в золотые советские годы, когда республика процветала, до всякой независимости и карабахской войны, человек, у которого в голове могли появиться мысли, подобные тем, что высказал в своей статье Пашинян, в лучшем случае мог рассчитывать на строгое наказание от родителей и ссылку в горное село к дедушке пасти баранов, пока мозги не встанут на место. В худшем случае — ежедневное избиение от ребят во дворе и дальнейшая жизнь в психиатрической клинике. Я, кстати, уверен, что Пашиняна в детстве били часто, и били по делу. Я, в принципе, считаю, что нынешние оппозиционеры в своей массе — это люди, которым хронически не давали женщины и которых часто обижали во дворе. Вырастая в постоянной обиде на окружающий мир, они сублимируют это чувство в постоянную и нередко бессмысленную войну с любыми властями. В народе таких обычно называют «обиженные».
После прочтения этой статьи и ряда других ранних творений Пашиняна мне стала ясна первооснова его антироссийских действий. Не в России тут дело, нет. Он всегда был против Армении. Той Армении, которую мы знали и знаем, Армении, которую завещали нам наши предки и ценой своих жизней пытались сохранить — и сохранили, даже в нынешнем, усеченном виде.
Ему, как и его наставнику Левону Тер-Петросяну, смертельно опасна историческая память народа, которая раз за разом заставляла армян вставать на защиту Родины — от Вардана Мамиконяна до упомянутого уже Монте.
Пашинян послан на армянскую землю, может, Соросом, может, самим дьяволом с целью продвижения идей глобализма, идей, которые должны переформатировать уникальность народа в нечто среднее, не имеющее корней. Все, что стоит на пути этой идеи, должно быть уничтожено — религия, история, национальная литература как хранительница этой самой истории, семья.
Помните, что первое сделал Пашинян по приходу к власти? Он обвинил церковь и Каталикоса в коррупции. Его шавки хватали Каталикоса за одежды, кричали ему в лицо грязные ругательства. Пашинян был уверен, что начав с десакрализации церкви, самого главного института Армении, который в условиях многовекового отсутствия государственности и выполнял функцию объединения разбросанных по всему миру армян, дальше разрушать устои Армении ему будет легче. Слава Богу, народ в своей массе отверг эти нападки, и Апостольская церковь вновь устояла, как и всегда за свою почти двухтысячелетнюю историю.
Теперь пришла очередь истории и литературы. В Армении больше не будет таких учебников, как «История Армении» и «Армянская литература». Будут главы в учебниках по литературе и истории. Армяне, вам на самом деле это нравится? Очнитесь! Вы же знаете, что все эти изменения созданы на основе работы совместных турецко-армянских комиссий, существование которых нельзя было представить себе даже в страшном сне еще совсем недавно.
Пропагандируя самыми разными способами ценности ЛГБТ сообщества, Пашинян наносит главный удар - удар по консервативным основам армянской семьи. Армянская семья, в силу трагической истории народа, хранила и передавала из поколения в поколение информацию о предках - о трагедии и высших проявлениях человеческого духа свидетелями которой они были. Разрушая ее, ты осознанно пресекаешь эту самую передачу информации и это дело опаснее загадочного пожара в Национальной библиотеке, где хранился сервер с документами о геноциде.
Если внимательно прочитать ту самую статью Пашиняна за 2005 год, становится ясно, что в Армении сейчас не происходит ничего странного. Пашинян просто переводит свои тогдашние мысли в практическую плоскость. Разрушая армянскую государственность и самобытность, он физически не может быть за сближение Армении с Россией, страной, которая громко заявила и делает все, чтобы на ее территории никогда не победили псевдолиберальные идеи глобализма.
Резюмируя все сказанное, я хотел бы обратиться к самому дееспособному институту в Республике Армения – ее армии. Армии, заслужившей любовь и уважение всего общества своей ежедневной заботой о безопасности страны, армии, которая за десятилетия независимости много раз доказала всему миру, что дух героизма и самоотверженности, генетическая связь с великими полководцами древности и советской эпохи никуда не делась, армии, которая ежедневно проливает кровь, обороняя границы. Разве вы не видите, к чему ведет этот человек? Разве не понимаете вы, что если так будет продолжаться, то в лучшем случае совсем скоро в дула ваших автоматов накрашенные соросята будут втыкать радужные флаги, а в худшем вам просто нечего будет защищать?
Я верю в мудрость древнего народа, который видел на своем веку множество врагов и предателей. Я верю, что никому, а тем более мелкому трусоватому провокатору не удастся уничтожить то, что ценой океана крови наших предков получилось сохранить.
В конце хочу обратиться к тебе, Никол. Тебя, безусловно, будут судить. Для тебя будет лучше, если судить будут в Армении – народ у нас горячий, но великодушный. Повезет, получишь лет двадцать и будешь доживать всеми оплеванный на зоне. Но, скорее всего, ты решишь сбежать. Тогда все может повернуться иначе, Никол. Перечитай историю Армении, которую ты искренне ненавидишь. Небольшую главу про то, как закончил Талаат-паша. Очень поучительная история», - написал Тигран Кеосаян.