Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ֆինանսների նախարար եւ փոխկանցլեր Օլաֆ Շոլցը 2021 թվականին Բունդեսթագի ընտրություններում կգլխավորի Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (ՍԴԿ) ցուցակը: Օգոստոսի 10-ին կուսակցության ղեկավարությունն ու նախագահությունը միաձայն Շոլցին առաջադրել են որպես դաշնային կանցլերի պաշտոնի թեկնածու: Այսպիսով, ՍԴԿ-ն դարձել է Բունդեսթագում ներկայացված առաջին կուսակցությունը, որը կողմնորոշվել է հիմնական թեկնածուի հարցում, հայտնում է DW-ն:
ՍԴԿ համանախագահ Զասկիա Էսկենը նշել է, որ որոշումը անսպասելի էր, եւ ընտրողներից վստահություն է խնդրել: «Մենք տրամադրված ենք վճռականորեն միասին անցնել այս ճանապարհը»,- ասել է նա:
2019թ․ Օլաֆ Շոլցը ՍԴԿ նախագահի պաշտոնի հավանական հավակնորդներից մեկն էր այն բանից հետո, երբ Անդրե Նալեսը հեռացավ այս պաշտոնից՝ կապված սոցիալ-դեմոկրատների ռեկորդային ցածր վարկանիշի հետ: Դեկտեմբերին ՍԴԿ համագումարում նա եւ բրանդենբուրգցի քաղաքական գործիչ Կլարա Գայվիցը պարտվեցին Զասկիա Էսկենին եւ Նորբերտ Վալտեր-Բորյանսին:
Վերջին խորհրդարանական ընտրություններում՝ 2017-ին, ԳԴՀ կանցլերի պաշտոնում սոցիալ-դեմոկրատների թեկնածուն եղել է Եվրախորհրդարանի նախկին նախագահ Մարտին Շուլցը: Բունդեսթագի հաջորդ ընտրությունների ամսաթիվը դեռ որոշված չէ, դրանք պետք է տեղի ունենան 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչեւ հոկտեմբերի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում:

Министр финансов и вице-канцлер ФРГ Олаф Шольц  возглавит партийный список Социал-демократической партии Германии (СДПГ) на выборах в бундестаг в 2021 году. 10 августа, руководство и президиум партии единогласно выдвинули Шольца кандидатом на пост федерального канцлера. Тем самым СДПГ стала первой представленной в бундестаге партией, определившейся с главным кандидатом, передает DW
Сопредседатель СДПГ Заскиа Эскен отметила, что решение было неожиданным и попросила у избирателей доверия. «Мы настроены решительно вместе пройти этот путь», - указала она.
В 2019 году Олаф Шольц был одним из вероятных кандидатов на пост председателя СДПГ после ухода с этого поста Андреи Налес, связанного с рекордно низким рейтингом социал-демократов. На съезде СДПГ в декабре он и бранденбургский политик Клара Гайвиц проиграли Заскии Эскен и Норберту Вальтеру-Борьянсу.
На прошлых парламентских выборах, в 2017 году, кандидатом социал-демократов на пост канцлера ФРГ был экс-председатель Европарламента Мартин Шульц. Дата следующих выборов в бундестаг еще не назначена, они должны состояться в период с 25 августа по 24 октября 2021 года.