Նիդեռլանդներում հայտնաբերվել է կոկաինի ամենամեծ «լվացքատունը». այդպես են անվանում լեգալ կերպով գոյություն ունեցող ձեռնարկությունները, որոնց միջոցով ապօրինի եկամուտներ են անցկացնում (գումար «լվանում»): Լաբորատորիան գտնվում էր նախկին ախոռի շենքում: Այս մասին հաղորդվում է երկրի ոստիկանության կայքում, փոխանցում է «Լենտա»-ն:
Իրավապահ մարմինների աշխատակիցները մաքուր, չմշակված թմրանյութեր են հայտնաբերել, որոնք գնահատվում են մինչեւ վեց միլիոն եվրո: «Լվացքատան» հզորությունները բավարար էին օրական 150-200 կգ կոկաին արտադրելու համար:
Լաբորատորիան հայտնաբերվել է Ամստերդամից 120 կմ հեռավորության վրա գտնվող Նիեւեն գյուղում: Ոստիկանները տասնյակ հազարավոր լիտր քիմիական նյութեր եւ սարքավորումներ են առգրավել` մեծ տարաներ, պլաստմասե խողովակներ եւ բետոնի հինգ խառնիչ: Հանցագործները դրանք օգտագործում էին կոկաինը «կրող նյութից» առանձնացնելու համար. հագուստը հատուկ եղանակով ներծծում էին թմրամիջոցներով եւ տեղափոխում արտասահման:
Ձերբակալվել է Կոլումբիայի 13 քաղաքացի, Նիդեռլանդների 3 քաղաքացի, այդ թվում` ախոռի սեփականատերը, եւ մեկ թուրք: Այդ նույն օրը իրավապահները ևս մի քանի պահեստ են հայտնաբերել հարեւան բնակավայրերում: Ենթադրաբար, հանցագործներն այնտեղ հումք եւ արտադրության համար անհրաժեշտ այլ նյութեր էին պահում:

В Нидерландах нашли крупнейшую кокаиновую «прачечную» — так называют легально существующие предприятия, через которые проводят незаконные доходы («отмывают» деньги). Лаборатория находилась в здании бывшей конюшни. Об этом сообщается на сайте полиции страны, передает Лента.Ру
Сотрудники правоохранительных органов изъяли чистые, неразбавленные наркотики, чью стоимость оценивают до шести миллионов евро. Мощностей «прачечной» хватало на производство 150-200 килограммов кокаина в сутки.
Лабораторию обнаружили в деревне Ниевен в 120 километрах от Амстердама. Полицейские изъяли десятки тысяч литров химических веществ, а также оборудование: бочки, канистры, пластиковые трубки и пять бетономешалок. Злоумышленники использовали их для отделения кокаина от «несущего материала»: одежду специальным образом пропитывали наркотиком и переправляли за границу.
Задержаны 13 граждан Колумбии, три гражданина Нидерландов, в том числе владелец конюшни, и один турок. Также в тот день сотрудники правоохранительных органов обнаружили еще несколько складов в соседних населенных пунктах. Предположительно, злоумышленники хранили там необходимое для производства сырье и прочие материалы.