Արտակարգ դրության սահմանափակումների մեղմացման վերաբերյալ որոշումները պարետատունը կհրապարակի գալիք օրերի ընթացքում: Այդ մասին  ԱԺ հատուկ նիստին ասաց պարետ Տիգրան Ավինյանն:
Նա նշեց, որ նախատեսվող փոփոխությունները հենց այս պահից չեն գործելու. «Մինչև ուրբաթ օրը շատ հստակ կանոնակարգված կհրապարակվի: Կարծում եմ՝ այնտեղ որևէ տարընթերցման տեղ չի մնա»:
Ավինյանը հավելեց, որ բացօթյա տարածքներում՝ այգիներում և բնության գրկում, դիմակի կրման պարտադիր պայմանը կհանվի ընտանիքի անդամներով հավաքների ժամանակ։
Ինչ վերաբերում է որոշումով նախատեսվող հավաքների ու ցույցերի անցկացումների թույլտվությանն՝ Ավինյանն ասաց. «Հավաքների հետ կապված չկա քանակի և ժամային սահամանափակում։ Ընդամենը պահանջվում է համաճարակային կանոնները պահպանել՝ կրել դիմակ և պահպանել սոցիալական հեռավորություն։ Այս պայմանների պահպանմամբ գրեթե որևէ հավելյալ ռիսկ չի առաջանում, նույնիսկ եթե շատ մեծ հավաքներ մասին խոսք գնա»։

YEREVAN. – The Commandant’s office will announce in the coming days the decisions on easing the restrictions on the current state of emergency in Armenia; deputy prime minister Tigran Avinyan noted about this at Wednesday’s special session of the National Assembly.
He noted that the planned changes will not take effect immediately. "It will be published very clearly, in a regulated way, by Friday. I believe there will be no room for misinterpretation," added Avinyan, who is also commandant of the current state of emergency in Armenia due to the COVID-19 situation in the country.
The deputy PM stated that the obligatory requirement of wearing face masks outdoors will be lifted for gatherings with family members.
As for the permission to hold rallies and demonstrations envisaged by this decision, Tigran Avinyan said: "There is no limit on the number and time in connection with gatherings. All that is required is to follow the epidemic rules: wearing a mask and maintaining social distance.”