Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են այս տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին իրավիճակի սրումը:
Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել «տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ՝ այս տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին իրավիճակի սրման համատեքստում»: «Ռուսական կողմը ընդգծել է լարվածությունը սրող ցանկացած գործողություն կանխելու կարեւորությունը»:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր: «Հաստատվել է բոլոր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական գործընկերությունն առավել ամրապնդելու փոխադարձ տրամադրվածությունը: Իլհամ Ալիեւը շնորհավորել է Վլադիմիր Պուտինին` կորոնավիրուսի վարակի դեմ պատվաստանյութը գրանցելու կապակցությամբ»:

Президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев обсудили в ходе телефонной беседы обострение обстановки на армяно-азербайджанской  государственной границе в июле этого года.
Как сообщает пресс-служба Кремля, стороны обменялись мнениями «по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе». «С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости».
Собеседники обсудили также  актуальные темы двусторонней повестки дня. «Подтверждён взаимный настрой на дальнейшее укрепление российско-азербайджанского партнёрства во всех областях. Ильхам Алиев поздравил Владимира Путина с регистрацией российской вакцины от коронавирусной инфекции».