Գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, բելառուս գրող Սվետլանա Ալեքսիևեւիչը երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին կոչ է արել թողնել պաշտոնը: Նա այդ մասին հայտարարել է «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Ալեքսիեւիչը մեջբերել է բելառուս լրագրող Սվետլանա Կալինկինային` հայտարարելով, որ կցանկանա խորհուրդ տալ հանրապետության նախագահին «գեղեցիկ հեռանալ», սակայն դա չի հաջողվի անել  սկսված անկարգությունների պատճառով:
«Հեռացիր, քանի դեռ ուշ չէ, քանի դեռ չես նետել ժողովրդին սարսափելի անդունդը, քաղաքացիական պատերազմի խորխորատը: Հեռացիր»,- ասել է գրողը:
Ըստ Ալեքսիեւիչի` ոչ ոք արյուն եւ Մայդան չի ուզում երկրում: Գրողն առաջարկել է քվեարկության արձանագրությունները փակցնել բոլոր ընտրատեղամասերում, որպեսզի մարդիկ տեսնեն, թե ինչպես են քվեարկել վերջին նախագահական ընտրություններում: «Եկեք անենք դա: Թող մարդիկ տեսնեն, թե քանի ձայն է եղել եւ ում օգտին»,- ասել է նա:
Գրողը վստահություն է հայտնել, որ ընտրություններում հաղթել է ընդդիմության թեկնածու Սվետլանա Տիխանովսկայան:
Ինչ վերաբերում է բողոքարկման առաջին արդյունքների հրապարակումից հետո սկսված բողոքի ակցիաներին` Ալեքսիեւիչն ասել է, որ շնորհակալ է նրանց, ով փողոց է դուրս եկել արժանապատվությունը պահպանելու համար: «Ես պարզապես սիրահարվեցի իմ ժողովրդին վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում: Դա բոլորովին այլ մարդիկ են, այդ մարդկանց մեջ բոլորովին այլ ուժ է»,- պարզաբանել է նա:

Лауреат Нобелевской премии по литературе белорусская писательница Светлана Алексиевич призвала президента страны Александра Лукашенко покинуть свой пост. Об этом она заявила в интервью «Радио Свобода», передает РБК
Алексиевич процитировала белорусскую журналистку Светлану Калинкину, заявив, что хотела бы посоветовать президенту республики «уйти красиво», однако это не получится сделать из-за начавшихся беспорядков.
«Уйди, доколе не поздно, доколе ты не ввергнешь народ в страшную бездну, в пучину гражданской войны. Уйди», — сказала писательница.
По словам Алексиевич, никто в стране не хочет крови и Майдана. Писательница предложила вывесить на всех избирательных участках протоколы голосования, чтобы люди смогли увидеть, как проголосовали на прошедших президентских выборах. «Давайте сделаем это. Пусть люди увидят, сколько и за кого было голосов», — сказала она.
Писательница выразила уверенность, что в выборах победила оппозиционный кандидат Светлана Тихановская.
По поводу протестов, начавшихся после оглашения первых результатов плебисцита, Алексиевич сказала, что благодарна вышедшим на улицы за сохранение достоинства. «Я просто влюбилась в свой народ в последние несколько недель. Это совершенно разные люди, в этих людях совсем другая сила», — пояснила она.