Համավարակի պատճառով հնգամսյա դադարից հետո Միացյալ Նահանգները վերսկսել է փախստականների ընդունումը: Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտը: Մարտին ԱՄՆ-ը ժամանակավորապես դադարեցրել էր փախստականների ընդունումը այն բանից հետո, երբ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը եւ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գործակալությունը հայտարարել էին վերաբնակեցման համար ուղեւորությունների ժամանակավոր դադարեցման մասին, հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը CNN-ին հայտնել է, որ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն նախորդ ամսվա վերջին հավանություն է տվել փախստականների ընդունելության վերսկսմանը:
«Այս ծրագիրը կենսական նշանակություն ունի աշխարհի ամենախոցելի փախստականների համար, ովքեր այլընտրանք չունեն եւ COVID-19-ի համավարակի պատճառով ավելի խոցելի են դարձել: Ծրագիրը վերականգնել է փախստականների ժամանումը, որոնց հայցերը հաստատվել են հուլիսի 30-ից՝ COVID-19-ի հետ կապված անվտանգության բոլոր միջոցառումների պահպանումով՝ «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների» պահանջներին համապատասխան »,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նույնիսկ ընդունելության վերսկսման դեպքում այս ֆինանսական տարում ժամանածների թիվը սպասվածից ցածր կլինի: Հուլիսի 31-ի դրությամբ ԱՄՆ մուտքի թույլտվություն է ստացել 7905 մարդ։
Մինչդեռ Apple-ը, Facebook-ը եւ Microsoft-ը, ի թիվս 52 այլ ընկերությունների եւ կազմակերպությունների, դատական հայց են ներկայացրել՝ պահանջելով վերջ տալ Թրամփի վարչակազմի կողմից աշխատանքային վիզաների սահմանափակմանը: Ընկերությունները ասում են, որ դա «սկզբունքորեն հակասում է Միացյալ Նահանգների շահերին՝ սահմանափակելով աշխարհի լավագույն տաղանդը ներգրավելու, նորարարությունը խթանելու եւ Ամերիկայի տնտեսական բարգավաճմանը նպաստելու ամերիկյան ընկերությունների ունակությունը»:
Սպիտակ տունը սահմանափակել է ընկերությունների մասնաճյուղերից աշխատողներին ԱՄՆ տեղափոխելու համար L-1 վիզայի, որակյալ մասնագետների համար H-1B վիզայի, ամուսինների համար H-4 վիզայի, ժամանակավոր ոչ գյուղատնտեսական աշխատողների համար H-2B վիզայի, եւ փոխանակման ծրագրերի համար J-1 վիզայի մեծ մասի տրամադրումը:
Հիշեցնենք նաեւ, որ մայիսին նախագահ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել՝ ուղղված սոցիալական ցանցերով զբաղվող ընկերությունների դեմ: Նախագահը սպառնացել էր վերացնել կամ թուլացնել «Բաժին 230» անվանումով օրենքը, որը ինտերնետային ընկերություններին պաշտպանում է օգտագործողների կողմից տեղադրված բովանդակության համար դատական հետաքննություններից։
«Ժողովրդավարության եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի» ներկայացրած դատական հայցը պնդում է, որ սոցիալական լրատվամիջոցների վերաբերյալ Թրամփի հրամանագիրը խախտում է ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին փոփոխությունը, զսպում է առցանց խոսքը եւ սահմանափակում է ամերիկացիների խոսքի ազատության կարողությունը:
Սպիտակ տունը նախօրեին միջնորդություն է ներկայացվել նախագահական հրամանագրի դեմ հայցադիմումը մերժելու պահանջով՝ այն անվանելով «խորը թյուրիմացություն»: Վարչակազմը շեշտում է, որ հրամանագիրը ոչ մի կապ չունի մասնավոր ընկերությունների հետ եւ վերաբերում է միայն պետական գերատեսչություններին:
Թե ինչպես են սոցիալական ցանցերը վարում բովանդակությունը, այժմ փորձում է պարզել առեւտրի նախարարությունը, որը դրա համար միջնորդություն է ներկայացրել ԱՄՆ Կապի դաշնային հանձնաժողով:

После пятимесячного перерыва, вызванного пандемией, США возобновили прием беженцев. Об этом заявил Госдепартамент. В марте США временно приостановили прием беженцев после того, как Международная организация по миграции и агентство ООН по делам беженцев объявили о временной приостановке поездок для переселения, передает «Голос Америки».
Представитель Госдепартамента заявил, телеканалу CNN, что госсекретарь Майк Помпео одобрил возобновление приема беженцев в конце прошлого месяца.
«Эта программа является жизненно важной для наиболее уязвимых беженцев в мире, у которых нет другой альтернативы и которые стали еще более уязвимы из-за пандемии COVID-19. Программа возобновила прибытие беженцев, прошения которых одобрены, с 30 июля с соблюдением всех мер безопасности в связи с COVID-19 в соответствии с требованиями Центров по контролю и профилактике заболеваний», – говорится в заявлении.
Даже с возобновлением приема число прибывших в этом финансовом году, будет меньше, чем ожидалось. По состоянию на 31 июля право на въезд в США получили 7905 человек.
Тем временем компании Apple, Facebook и Microsoft, входящие в число других 52 компаний и организаций, подали иск, добиваясь отмены ограничения администрации Трампа на выдачу рабочих виз. Компании заявили, что это «в корне противоречит интересам Соединенных Штатов, ограничивая способность американских компаний привлекать лучшие таланты мира, стимулировать инновации и способствовать экономическому процветанию Америки».
«[Президентская] прокламация [от 22 июня 2020 года] ставит под угрозу преимущества программ выдачи неиммиграционных виз. Примерно 20 тысяч работодателей США, желающих нанять иностранных работников, пострадают от этого решения. И хотя администрация предполагает, что ее действия «освободили американский рынок труда от конкуренции», в поддержку этого заявления нет свидетельств. В действительности, основываясь на многочисленных исследованиях и опыте компаний, (можно сделать вывод, что) влияние (этих действий) на американских трудящихся, бизнес и экономику в целом будет неблагоприятным, длительным и непоправимым», – говорится в судебном иске.
Белый дом наложил ограничения на выдачу визы L-1 – для перевода сотрудников из филиалов в компании на территории США, H-1B для квалифицированных специалистов, визы H-4 для супругов, H-2B для временных несельскохозяйственных рабочих и большинство виз J-1 – для программ обмена.
Напомним также, что в мае президент Трамп издал указ, направленный против компаний, занимающихся социальными сетями. Президент пригрозил отменить или ослабить закон, известный как Раздел 230 и защищающий интернет-компании от судебных разбирательств из-за контента, размещенного пользователями.
В иске, поданном Центром демократии и технологий утверждается, что распоряжение Трампа о социальных сетях нарушает Первую поправку Конституции США, сдерживает высказывания в Интернете и ограничивает возможность американцев на свободу выражения.
Накануне Белый дом подал ходатайство с просьбой отклонить иск против указа президента, назвав это «глубоким недоразумением». Администрация подчеркивает, что указ не имеет отношения к частным компаниям и распространяется только на государственные структуры.
«Оспариваемый здесь указ президента не налагает никаких обязательств на какую-либо частную сторону. Он предписывает исполнительным органам предпринять шаги, которые могут побудить различные агентства изучить... утверждения о том, что крупные онлайн-платформы проявили политическую предвзятость при модерировании контента», – отмечается в ходатайстве.
Как соцсети модерируют контент, теперь пытается выяснить Министерство торговли, которое для этого обратилось с ходатайством в Федеральную комиссию США по связи.