Կառավարության կողմից նախօրեին ընդունված 23-րդ օժանդակության ծրագիրը կտարածվի զբոսաշրջության հետ կապված ոլորտներին` հանրային սննդին, հյուրանոցային բիզնեսին, տուրիստական ​​գործակալություններին: Ինը ամիս տեւողությամբ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կարող է մոտ 6 միլիարդ դրամի հասնել: Կառավարությունը մտադիր է սուբսիդավորել վերը նշված ոլորտների աշխատողների մի մասի աշխատավարձերը: Այս մասին այսօր` օգոստոսի 14-ին, ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` ներկայացնելով կառավարության կողմից ընդունված հակաճգնաժամային ծրագրերի մանրամասները, որոնք ուղղված են կորոնավիրուսային համաճարակի բացասական տնտեսական հետեւանքների վերացմանը:
Ըստ նրա` կառավարությունը մի շարք քննարկումներ է անցկացրել վերը նշված ոլորտները ներկայացնող ընկերությունների եւ արհմիությունների հետ, որոնց հիման վրա օժանդակության ծրագիր է մշակվել: «Քննարկումները ցույց են տվել, որ այդ ընկերություններն առաջնային են համարում աշխատակազմի պահպանումը»,- ասաց Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ վերջին երկու ամսվա ընթացքում այս ոլորտներում գործող ընկերությունների շրջանառությունը կիսով չափ է կրճատվել, սակայն, չնայած դրան, աշխատատեղեր պահպանելու ձգտում կա: Կառավարությունը նույն նպատակներն է դնում, ասաց նախարարը: Հաշվի առնելով վերը նշվածը` օգնության այս ծրագրին մասնակցելու առաջին պայմանն առնվազն երեք աշխատող ունենալն է:
«Այն ընկերությունները, որոնք ներկայումս ունեն երկու աշխատող, բայց սովորաբար ունենում են 3 կամ ավելի մարդ, կարող են դառնալ ծրագրի շահառուներ, եթե նրանք իրենց աշխատողներին հետ ընդունեն»,- պարզաբանեց Խաչատրյանը: Օժանդակության ծրագիրը կտարածվի այն ընկերությունների վրա, որոնք ստեղծվել են մինչեւ այս տարվա մարտի 31-ը:
«Մենք մտադիր ենք խրախուսել ոլորտի այն ընկերություններին, որոնք, չնայած դժվարություններին, կարողացել են պահպանել իրենց աշխատակազմի ավելի քան 70 տոկոսը: Այս ընկերությունները կստանան սուբսիդիաներ յուրաքանչյուր երրորդ աշխատողի աշխատավարձի չափով, որը աշխատավարձային ֆոնդի 33 տոկոսից ավել է կազմում»,- ասաց նախարարը:
Այն ընկերությունները, ովքեր չեն կարողացել պահպանել իրենց աշխատակազմի պահանջվող տոկոսը, նույնպես կկարողանան օգտվել օժանդակության ծրագրից, բայց արդեն` աշխատավարձի 25 տոկոսի չափով: Նա նշեց, որ այս ծրագիրը լավ ազդանշան կլինի ընկերությունների համար, քանի որ նրանք կկարողանան աշխատողներ ընդունել, ապահովել անհրաժեշտ տոկոսը եւ առավելագույն չափով օգտվել ծրագրից: Այս ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ այն գործողության երկար ժամանակահատված է ընդգրկում` 9 ամիս: Դա պայմանավորված է կանխատեսումներով, որոնց համաձայն տուրիզմի հետ կապված ոլորտները կկարողանան վերականգնվել միայն հաջորդ գարնանը: Ծրագրի տեւողության հիմնական պայմանն առկա ցուցանիշների պահպանումն է: Եթե ​​ոլորտը սկսի ավելի արագ տեմպերով վերականգնվել եւ հասնի նախկին շրջանառության 70 տոկոսին, ծրագիրը կդադարեցվի:
Նախարարը շեշտեց, որ խոսքն առանձին ընկերության մասին չէ, այլ` ընդհանուր բոլոր նշված ոլորտների: Ծրագրի շահառուները չեն կարողանա դառնալ այն ընկերությունները, որոնց 2019 թվականի վերջին վերադարձվել է ԱԱՀ-ն, բայց, չնայած այս ֆինանսական ներարկմանը, 2020 թվականի մարտի 31-ից հետո, բախվելով տնտեսական դժվարությունների, նրանք կրճատել են իրենց աշխատակազմը 50 տոկոսը կամ ավելին: Սակայն սայս դեպքում եւ, մարդկանց աշխատանքի ընդունելով եւ ապահովելով անհրաժեշտ տոկոսը, այս ընկերությունները կկարողանան օգտվել այդ ծրագրից: Ընկերությունները, որոնք պատշաճ չեն կատարում իրենց հարկային պարտավորությունները, եւս կզրկվեն ծրագրին մասնակցելու հնարավորությունից: «Եթե պարզվի, որ ընկերությունը չի եկամուտը հաստատող փաստաթղթեր դուրս չի գրում, խախտում է ՀԴՄ-ների շահագործման կանոնները եւ եթե այդ փաստը հաստատվի ուժի մեջ մտած որոշմամբ, դա ծրագրին մասնակցությունը կասեցնելու հիմք կդառնա»,- հայտարարեց նա:
Նախարարը նշեց, որ ընկերությունները հնարավորություն ունեն բողոքարկել որոշումը, եւ այդ ընթացքում նրանք կշարունակեն պետության կողմից օգնություն ստանալ: Սակայն այն դեպքերում, երբ հնարավոր չէ բողոքարկել որոշումը, ստացված միջոցները ենթակա են վերադարձման: Կառավարության գնահատմամբ` այսօր ծրագրի պոտենցիալ շահառուներն ունեն շուրջ 23 հազար աշխատող, այդպիսով կսուբսիդավորվեն 5-6 հազար աշխատակցի աշխատավարձերը: «Մենք սա զգալի աջակցություն ենք համարում: Խոսքը կարող է ամսական մոտ 600-700 միլիոն դրամի մասին լինել»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ 9 ամսում օգնության ծավալը կհասնի մոտ 6 միլիարդ դրամի:

Принятая накануне правительством 23 программа содействия коснется связанных с туризмом сфер: общепита, гостиничного бизнеса, турагентств. Общая стоимость программы, длительностью в девять месяцев, может достичь порядка 6 млрд. драм. Правительство намерено субсидировать зарплаты части сотрудников вышеуказанных сфер. Об этом сегодня, 14 августа, заявил министр экономики Армении Тигран Хачатрян, представляя детали принятых правительством антикризисных программ, направленных на ликвидацию негативных экономических последствий пандемии коронавируса.
По его словам, правительство провело ряд обсуждений с участием компаний и союзов, представляющих вышеуказанные сферы, на основании которых и была разработана программа содействия. «Обсуждения показали, что эти компании в качестве приоритетной задачи видят сохранение персонала», - заявил Хачатрян. Он отметил, что за прошедшие два месяца оборот компаний, работающих в указанных сферах сократился вдвое, но, невзирая на это есть стремление сохранить рабочие места. Те же цели ставит и правительство, заявил министр. С учетом вышеперечисленного первым условием для участия в этой программе содействия является наличие как минимум трех сотрудников. «Те компании, у которых в настоящее время два сотрудника, но обычно работают 3 и более человек, могут стат бенефициарами программы, если примут своих сотрудников обратно на работу», - пояснил Хачатрян. Программа содействия будет распространяться на те компании, которые были созданы до 31 марта сего года.
«Мы намерены поощрять те компании сферы, которые, невзирая на сложности, сумели сохранить более 70% своего персонала. Эти компании получат субсидии в размере зарплаты каждого третьего сотрудника, что составляет более 33% от фонда заработной платы», - заявил министр. Те компании, которым не удалось сохранить необходимого процента своего персонала, также смогут воспользоваться программой содействия, но уже в размере 25% от фонда заработной платы. Он отметил, что эта программа послужит хорошим сигналом для компаний, поскольку они смогут принять на работу сотрудников, обеспечить необходимый процент и воспользоваться программой в максимальной мере. Особенность этой программы заключается в том, что она охватывает длительный период действия – 9 месяцев. Это связано с прогнозами, согласно которым сферы, связанные с туризмом, смогут восстановиться лишь к весне будущего года. Основное условие продолжительности программы – сохранение существующих показателей. Если же сфера начнет восстанавливаться более быстрыми темпами и достигнет 70% былого оборота, программа будет прекращена.
Министр подчеркнул, что речь идет не об отдельной компании, а в целом обо всех указанных сферах. Бенефициарами программы не смогут стать те компании, которым в конце 2019 года был возвращен НДС, но, невзирая на это финансовое вливание, после 31 марта 2020 года, столкнувшись с экономическими сложностями, сократили штат на 50% и более. Однако и в этом случае, приняв людей обратно на работу и обеспечив необходимый процент, эти компании смогут воспользоваться данными преференциями. Компании, не выполняющие должным образом своих налоговых обязательств, также будут лишены возможности участия в программе. «Если выяснится, что компания, не выписывает подтверждающих доход документов, нарушает правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов, и если этот факт будет подтвержден вступившим в силу решением, это станет основой для приостановления участия в программе», - заявил он.
Министр отметил, что компании имеют возможность опротестовать решение, и в этот период продолжат получать содействие государства. Однако в тех случаях, когда опротестовать решение не удастся, полученные средства будут подлежать возврату. По оценкам правительства, на сегодня у потенциальных бенефициаров программы есть порядка 23 тыс. сотрудников, таким образом будут субсидированы зарплаты 5-6 тыс. сотрудников. «Мы считаем это существенным содействием. Приблизительно речь может идти о сумме 600-700 млн. драм в месяц», - заявил министр, добавив, что за 9 месяцев сумма содействия достигнет порядка 6 млрд. драм.