«Սահմանափակումների աստիճանական թուլացումների արդյունքում թույլատրվել է ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձանց մուտքը Հայաստան: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեն։
«Սահմանափակումների աստիճանական թուլացումների արդյունքում թույլատրվել է ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձանց մուտքը Հայաստան:
Ներկայումս այցելությունների դեպքում նախատեսվող ընթացակարգը հետեւյալն է.
Օդային ուղիներով ՀՀ տարածք մուտք գործելուց հետո անհապաղ կատարվում է բժշկական զննություն վարակի առկայության կամ վարակի ախտանիշների բացահայտման նպատակով։ Համապատասխան զննություն անցնելուց հետո մուտք գործող անձը ենթակա է ինքնամեկուսացման 14-օրյա ժամկետով, եթե ախտանիշների առկայությամբ պայմանավորված վերջիններիս նկատմամբ չեն կիրառվում հոսպիտալացում կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ։
Ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող անձը կարող է ինքնակամ, վճարովի հիմունքներով անցնել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտություն: Ընդ որում մեկուսացման ընթացքում ՊՇՌ թեստավորման համար անհրաժեշտ նմուշառումը պետք է իրականացվի բացառապես անձի ինքնամեկուսացման վայրում համապատասպան լաբարատորիաների մասնագետների այցի միջոցով։ ՊՇՌ հետազոտության բացասական պատասխանի դեպքում անձը դուրս է գալիս ինքնամեկուսացումից:
Ի լրումն ներկայացված լաբորատորիաների ցանկի՝ ՊՇՌ հետազոտությունը իրականացվում է գրեթե բոլոր մասնավոր բժշկական կենտրոններում։
Ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի է նաեւ երեք լեզուներով՝ անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, Armenia.Travel Հայաստանի պաշտոնական զբոսաշրջային կայքում հետեւյալ հղումով՝ https://armenia.travel/en/covid19-traveler-information»։

The Tourism Committee of Armenia has issued the following statement:
“As a result of the gradual lifting of restrictions, persons who are not citizens of the Republic of Armenia have been allowed to enter Armenia.
Currently, the procedure for visits is the following:
A medical checkup for the existence of the coronavirus or detection of symptoms of the coronavirus is conducted immediately after entry into the territory of the Republic of Armenia. After the relevant check-up, the person entering into the territory will self-isolate for 14 days, if the person is not hospitalized or there are no other restrictions against the person in case of existence of symptoms.
The self-isolated person can voluntarily pay to take a PSR test for diagnosis of COVID-19. Moreover, during self-isolation, the sample required for PSR testing must be taken exclusively in the place of self-isolation of the person during a visit by laboratory experts. If the result of the PSR test is negative, the person will no longer self-isolate.
In addition to the list of laboratories, the PSR test is conducted at almost all private medical centers.
All the information is also available in English, Russian and French on Armenia.Travel’s website at https://armenia.travel/en/covid19-traveler-information”.