«Սահմանափակումների աստիճանական թուլացումների արդյունքում թույլատրվել է ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձանց մուտքը Հայաստան: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեն։
«Սահմանափակումների աստիճանական թուլացումների արդյունքում թույլատրվել է ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձանց մուտքը Հայաստան:
Ներկայումս այցելությունների դեպքում նախատեսվող ընթացակարգը հետեւյալն է.
Օդային ուղիներով ՀՀ տարածք մուտք գործելուց հետո անհապաղ կատարվում է բժշկական զննություն վարակի առկայության կամ վարակի ախտանիշների բացահայտման նպատակով։ Համապատասխան զննություն անցնելուց հետո մուտք գործող անձը ենթակա է ինքնամեկուսացման 14-օրյա ժամկետով, եթե ախտանիշների առկայությամբ պայմանավորված վերջիններիս նկատմամբ չեն կիրառվում հոսպիտալացում կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ։
Ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող անձը կարող է ինքնակամ, վճարովի հիմունքներով անցնել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտություն: Ընդ որում մեկուսացման ընթացքում ՊՇՌ թեստավորման համար անհրաժեշտ նմուշառումը պետք է իրականացվի բացառապես անձի ինքնամեկուսացման վայրում համապատասպան լաբարատորիաների մասնագետների այցի միջոցով։ ՊՇՌ հետազոտության բացասական պատասխանի դեպքում անձը դուրս է գալիս ինքնամեկուսացումից:
Ի լրումն ներկայացված լաբորատորիաների ցանկի՝ ՊՇՌ հետազոտությունը իրականացվում է գրեթե բոլոր մասնավոր բժշկական կենտրոններում։
Ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի է նաեւ երեք լեզուներով՝ անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, Armenia.Travel Հայաստանի պաշտոնական զբոսաշրջային կայքում հետեւյալ հղումով՝ https://armenia.travel/en/covid19-traveler-information»։

В связи с постепенным ослаблением ограничений разрешен въезд лиц, не являющихся гражданами Армении, в республику. Об этом говорится в заявлении, распространенном Комитетом по туризму РА.
«В связи с постепенным ослаблением ограничений разрешен въезд лиц, не являющихся гражданами Армении, в республику. В случае визитов предусмотрена следующая процедура: сразу после прибытия лиц в Армению воздушным путем организуется медобследование на наличие или выявление симптомов коронавирусной инфекции COVID-19. После этого прибывших граждан будет ожидать 14-дневная обязательная самоизоляция, если в отношении последних не применяется госпитализация или другие ограничительные меры из-за наличия симптомов.
Но лицо, находящееся на самоизоляции, может добровольно, за свой счет пройти тест ПЦР. Причем во время самоизоляции сбор образцов для ПЦР тестирования должно проводиться исключительно на месте самоизоляции путем вызова специалистов соответствующих лабораторий. В случае отрицательного результата можно будет прервать режим самоизоляции.
Полная информация на этот счет доступна еще и на трех языках – английском, русском, французском на официальном туристическом сайте Армении Armenia.Travel.