Բոլորս գիտակցում ենք, որ երկար տարիներով չկարգավորված ոլորտը կարգավորելիս կարող են որոշակի խնդիրներ առաջանալ։ Երկու օր է՝ ինչ կարգը գործում է և մեր քաղաքացիները որոշակի խնդիրներ են տեսել, դրա համար իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը՝ անդրադառնալով ձկնորսների կողմից Սևան-Երևան մայրուղին երկկողմանի փակելուն։
«Մենք պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որ առանց ավելորդ բորբոքվածության, հանգիստ մթնոլորտում շաբաթ-կիրակի օրերին իրենք բոլոր այն խնդիրները, որոնք տեսնում են, կձևակերպեն թղթի վրա և կփոխանցեն Շրջակա միջավայրի նախարությանը և պատասխանատուները կփորձեն պատասխանել։ Հարցեր կան, որոնց պատասխաններն այս պահին էլ կան, հարցեր կան, որոնք օրենսդրական կարգավորման կարիք ունեն, հարցեր էլ կան, որոնք միգուցե որոշակի ժամանակ պահանջեն։ Մեր բնակիչների բոլոր հարցերին, կարծում եմ նախարարությունը սպառիչ պատասխան կտա»,- ընդգծեց Սանոսյանը։
Նշենք, որ Սիգ ձկնատեսակի որս վերջին անգամ Սևանում թույլատրվել է 2004թ.-ին։  2020թ․-ի հունիսի 18-ի Կառավարության  որոշմամբ թույլատրվել է Սևանա լճում սիգ ձկան փորձարարական որս անել,  բայց  միայն այն դեպքում, երբ ձուկը  500 գրամից ոչ պակաս է կշռում։ 1 կգ-ի համար բնօգտագործման վճար է սահմանվել 65 դրամը։
Գնել Սանոսյանը  հավելեց, որ մի քանի անգամ մարզպետարանում ձկնորսների հետ քննարկում եղել է նոր որոշման վերաբերյալ։
Ըստ ձկնորսների՝ այսօր նրանք տուգանվել էին, նրանց ձկնորսական ցանցերն էին  առգրավվել, այդ պատճառով էլ փակել էին մայրուղին։

We all realize that certain problems may emerge when the government regulates the sector that hasn’t been regulated for many years. The procedure is being implemented these past two days, and citizens are protesting because they have encountered certain problems. This is what Governor of Gegharkunik Province of Armenia Gnel Sanosyan told reporters as he touched upon the fact that fishermen have closed off the Sevan-Yerevan highway of Armenia on both sides.
“The fishermen and I agreed that they will state all of their questions over the weekend and submit a document to the Ministry of Environment, after which the relevant officials will try to answer their questions. There are questions that can be answered now, and there are other questions that need to be regulated by law. I believe the Ministry of Environment will give exhaustive answers to all questions,” Sanosyan emphasized.
The last time fishing for whitefish in Lake Sevan was allowed was in 2004. By the government’s decision dated June 18, 2020, experimental fishing for whitefish in Lake Sevan is permitted, but only if the fish weighs no less than 500 grams.
Sanosyan added that the regional governor’s office has held discussions on the new decision with fishermen a few times.
The fishermen said they had been fined today, their fishnets were seized, and this is why they had closed off the highway.