Պաշտպանությունը մնում է իր կարծիքին. այս գործընթացում տուժածներ չեն կարող լինել: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր դատարանը պաշտպանական կողմի փաստարկներն անհիմն ճանաչեց, ըստ որոնց գործով անցնող տուժածներին եւ նրանց իրավահաջորդներին պետք է վկաների կարգավիճակ տրվի: «Սահմանադրական կարգը տապալելու գործով տուժածներ չեն կարող լինել: Դա կա՛մ Սահմանադրությունն է, կա՛մ 3 միլիոն բնակչությունը: Երկու դեպքում էլ դա աբսուրդ է»,- նշեց Վարդեւանյանը` հավելելով, որ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանն ուղղակիորեն նշել է, որ գործը չի վերաբերում մարդկանց մահվան հանգամանքներին: Նույնը ասացին դատախազ Բիշարյանը եւ նույնիսկ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը:
Խոսելով երկակի ստանդարտների մասին` փաստաբանը հիշեցրեց մեղադրող կողմի արձագանքը նախորդ նիստին փաստաբան Միհրան Պողոսյանի բացակայության կապակցությամբ (այսօր դատարանը հարգալից համարեց Պողոսյանի բացակայությունը - խմբ.): «Սակայն այսօր դատախազները, չգիտես ինչու, չխոսեցին Տիգրան Եգորյանի (տուժած կողմի ներկայացուցիչ - խմբ.) բացակայության մասին: Չնայած նա ընդհանրապես դատարանին ոչ մի տեղեկություն չէր տրամադրել: Դատարանը պարտավոր չէ հետեւել մամուլի ասուլիսներին եւ եզրակացություններ անել»,- ասաց փաստաբանը: Երեկ Եգորյանը հայտնեց, որ դատախազության գործողությունների պատճառով որոշ անձինք խուսափել են պատասխանատվությունից, ինչի կապակցությամբ տուժածները, իրավահաջորդները եւ ներկայացուցիչները դադարեցնում են իրենց մասնակցությունը մարտի 1-ի գործընթացին :
Պատասխանելով գործով դատախազների պաշտոնների բարձրացման եւ գործընթացի հետ կապի մասին հարցին` փաստաբանը նշեց, որ դատախազների բարձր մասնագիտական ​​մակարդակը, սակայն խոստովանեց, որ բոլոր նրանք, ով կապված է եղել Ռոբերտ Քոչարյանի հետապնդման հետ, պարգեւներ են ստացել:

Защита остается при своем мнении – на этом процессе потерпевших быт не может. Об этом заявил адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна, Арам Вардеванян в беседе с журналистами.
Напомним, что сегодня суд счел необоснованными доводы стороны защиты, настаивающей на переводе фигурирующих в деле потерпевших и их правопреемников в статус свидетелей.  «Не может быть потерпевших  по делу о свержении конституционного строя. Это либо Конституция, либо 3 млн населения. В обоих случаях это абсурд», - отметил Вардеванян, добавив, что прокурор Геворк  Багдасарян прямо указал, что дело не касается обстоятельств гибели людей. То же говорили  и прокурор Бишарян и даже глава ССС Сасун Хачатрян.
Говоря о двойных стандартах, адвокат напомнил реакцию обвинения на отсутствие адвоката Миграна Погосяна на предыдущем заседании (сегодня отсутствие Погосяна суд счел уважительным – ред). «Однако сегодня прокуроры почему-то не стали говорить об отсутствии Тиграна Егоряна (представитель потерпевшей стороны – ред). Хотя тот вообще не предоставил суду никакой информации. Суд не обязан следить за пресс-конференциями и делать выводы», - заявил адвокат. Накануне Егорян сообщил, что из-за действий прокуратуры некоторые лица уклонились от ответственности, в связи с чем потерпевшие, правопреемники и представители прекращают участие в процессе по 1 марта.
Отвечая на вопрос о повышении прокуроров по делу и связи с процессом, адвокат  констатировал высокий профессиональный уровень обвинителей, однако признал, что все, кто был связан с обвинением Роберта Кочаряна, получили награды.