Այն, որ դատավարությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա պաշտպանական թիմի թեթեւ ձեռքով վերածվել է ֆարսի, դա արդեն 1.5 տարի բոլորս համոզվում ենք։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը փոխանակ գնա դատաքննական փուլ եւ փորձի իր առջեւ դրված մեղադրանքների բացատրությունները կարողանա դատաքննության ընթացքում կամ հերքեն, կամ ապացուցեն, Ռոբերտ Քոչարյանը վերցրել է այլ տակտիկական, իրավական գործընթաց. Խափանման միջոցների անվերջ շրջապտույտների միջոցով եւ ոնց որ թե դատավորին սկսել է դա դուր գալ այն աստիճանի, որ Ռոբերտ Քոչարյանն իր վերջին դարակազմիկ հանդիպման ընթացքում ասաց՝ երեքշաբթի օրերն իր օրակարգից ջնջել է։ Շաբաթն ունի յոթ օր, որի մեջ նաեւ երեքշաբթին է, չորեքշաբթին է, հինգշաբթին է եւ այլն։ Ինքը մի շատ տարօրինակ բան էլ ասաց, որ չի հասկանում՝ իրեն ինչի մեջ են մեղադրում։ Էդ դեպքում մեղադրանք կա Պաշտպանության նախարարի եւ Գլխավոր շտաբի պետի հասցեին։ Ինքը չգիտի՞՝ նրանց ինչի են մեղադրում։ 0038 հրամանն օդից է եկե՞լ»,- ասաց Քոչարյանը։
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ կամ դատավորը պետք է իրեն ընձեռած իրավասությունների շրջանակում արագ մտնի դատաքննական փուլ, կամ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է չխոսի քաղաքականություն վերադառնալու մասին. «Որովհետեւ իր քաղաքականություն վերադառնալու միակ ճանապարհը դատաքննության պրոցեսին չխոչընդոտելն է»։

We have all seen how the court hearings on the case of second President of Armenia Robert Kocharyan have turned into a show through Robert Kocharyan and his defense for the past one-and-a-half years. This is what Chair of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly of Armenia Andranik Kocharyan told reporters in parliament today.
“Instead of going to court and trying to explain to the court to either refute or prove the charges brought against him during the court hearings, Robert Kocharyan has chosen another tactic, that is, he is constantly trying to have the court change pre-trial measures, and it seems that the court has started liking this to the extent that, in his recent epoch-making meeting, Kocharyan said he has deleted Tuesdays from his calendar. He also said something strange when he said he doesn’t understand what he is being charged with. In this case, the charge is also against the former defense minister and the former chief of the General Staff of the Armed Forces. Doesn’t Kocharyan know what they are charged with?” Andranik Kocharyan said.
According to Andranik Kocharyan, either the judge needs to start the trial quickly within the scope of the powers of the judge, or Robert Kocharyan must not talk about his return to politics since the only way for him to return to politics is to not obstruct the court hearings.