Սեպտեմբերի 14-ից մեկնարկելու է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հերթական՝ երկրորդ նիստը, որն ամփոփելու է նախորդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքն ու ուրվագծելու է համագործակցության համար նոր առաջնահերթությունները:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված` նիստն անց է կացվելու հեռավար ձևաչափով՝ ՀՀ և ԱՄՆ ոլորտային ավագ պաշտոնայների մասնակցությամբ մի շարք հանդիպումների անցկացմամբ:
Նշենք, որ Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսությունը մեկնարկել է 2019թ. մայիսին՝ Երևանում անցկացված անդրանիկ նիստի ընթացքում:
Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ընթացքում քննարկվել են բարեփոխումների և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների խթանման շուրջ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգությանը, իրավապահ ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին հատկացվող աջակցությանը` միտված ՀՀ-ում բարեփոխումներին աջակցելուն: Ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստի ընթացքում կողմերը կարևորել են նաև երկկողմ տնտեսական, գիտական ու մշակութային կապերի խթանումը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացումը:

С 14 сентября стартует очередное, второе заседание армяно-американского стратегического диалога, которое подытожит ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе предыдущего заседания, и наметит новые приоритеты для сотрудничества.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.Am в пресс-службе МИД Армении, заседание пройдет в дистанционном формате с участием ведущих представителей сфер Армении и США. Отметим, что армяно-американский стратегический диалог стартовал в мае 2019 г с заседания в Ереване.
В ходе армяно-американского стратегического диалога были обсуждены вопросы сотрудничества в области реформ и общих демократических ценностей
Стороны коснулись глобальной и региональной безопасности, сотрудничества в правоохранительной сфере, а также содействия США Армении, направленного на содействие реформам в Армении.
В ходе первого заседания Стратегического диалога стороны отметили важность стимулирования двусторонних экономических, научных и культурных связей, активизации контактов между людьми.