Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Սայեդ Խատիբզադեն հայտարարություն է տարածել, որում հերքել է ամերիկյան Politico-ի հոդվածում տեղ գտած տեղեկությունն այն մասին, որ Թեհրանը ծրագրում է սպանել ՀԱՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին` որպես իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության վրեժխնդրություն, հաղորդում է Tasnim-ը:
Հայտարարության մեջ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը Politico-ի հոդվածն անվանել է «պատվիրված, կողմնակալ եւ նպատակային»:
«Մենք ամերիկյան պաշտոնյաներին խորհուրդ ենք տալիս դադարեցնել միջազգային ասպարեզում հակաիրանական քարոզչության ծեծված եւ մաշված մեթոդները»,- ասել է Խատիբզադեն:
«Որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ապացուցել է իր մշտական նվիրվածությունը միջազգային դիվանագիտական սկզբունքներին եւ նորմերին: Ի հակադրություն դրան՝ հենց Միացյալ Նահանգներն ու Սպիտակ տան վարչակազմն են անտեսում հիմնական դիվանագիտական սկզբունքները եւ վերածվում են խարդախների ռեժիմի՝ միջազգային ասպարեզում, հատկապես վերջին տարիներին, ձեռնարկելով բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք դուրս են գալիս միջազգայնորեն ճանաչված մեթոդների ու նորմերի շրջանակներից, ներառյալ սպանությունների եւ ռազմական ու հետախուզական միջամտությունների նպատակով տասնյակ դավադրությունների կազմակերպումը եւ իրականացումը, բազմաթիվ միջազգային պայմանագրերի մերժումը, պետությունների տարածքային ամբողջականության ոտնահարումը եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի պատվավոր հրամանատար գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի վախկոտ սպանությունը»,- ասված է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh issued a statement in which he denied information in an article by the American publication Politico that Tehran plans to assassinate the US Ambassador to South Africa in retaliation for the murder of Iranian General Qassem Soleimani, Tasnim reported.
In a statement, a spokesman for the Iranian foreign ministry said Politico's article is biased and targeted.
He advised American officials to stop resorting to the hackneyed and worn out methods of anti-Iranian propaganda in the international arena.
As a responsible member of the international community, Iran has proven its continued commitment to international diplomatic principles and norms, he said.
According to him, in contrast, it is the US and the White House regime that have ignored basic diplomatic principles and turned into a fraudulent regime in the international arena, especially in recent years, taking numerous measures that go beyond internationally recognized methods and norms - including organizing and executing dozens of conspiracies to assassinations and military and intelligence interventions, rejection of many international agreements, violation of the territorial integrity of states and the cowardly assassination of General Qassem Soleimani, the honorary commander of the fight against terrorism.