Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը որոշել է, որ 2018 թվականին Միացյալ Նահանգների կողմից չինական ներմուծման վրա սահմանված լրացուցիչ մաքսատուրքերը խախտում են միջազգային առեւտրի կանոնները, փոխանցում է CNBC-ն։
ԱՀԿ առեւտրի հարցերով փորձագիտական խումբը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը 2018 թվականին խախտել է գլոբալ կանոնները, երբ չինական ապրանքների ավելի քան 200 մլրդ դոլար գումարով ներմուծման վրա մաքսատուրքեր է սահմանել։ ԱՄՆ-ն 2018 թվականի մարտից չինական 400 մլրդ դոլարի ապրանքների համար մաքսատուրքեր էր սահմանել։
«Բազմակողմ առեւտրային համակարգը, որի հիմքում ընկած է ԱՀԿ-ն, միջազգային առեւտրի անկյունաքարն է»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասել է Չինաստանի առեւտրի նախարարության ներկայացուցիչը։ «Չինաստանը մշտապես հետեւել է այդ անկյունաքարին եւ հարգել ԱՀԿ կանոններն ու որոշումները»,- ասել է նա՝ հավելելով, թե Պեկինը «հույս ունի, որ Միացյալ Նահանգները լիովին կհետեւի փորձագիտական խմբի որոշումներին՝ հիմնված բազմակողմ առեւտրային համակարգի կանոնների վրա, ընդունելով պրակտիկ գործողություններ»։
Թրամփի  վարչակազմն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ մաքսատուրքերն անհրաժեշտ էին Պեկինի անբարեխիղճ առեւտրի պրակտիկան եւ մտավոր սեփականության գողությունը կանխելու համար։ Միացյալ Նահանգների առեւտրային ներկայացուցիչը այս պնդումները կրկնել էր ԱՀԿ որոշումից անմիջապես հետո։
«Խմբի այդ զեկույցը հաստատում է այն, ինչ Թրամփի վարչակազմն ասում էր 4 տարի շարունակ՝ ԱՀԿ-ն բացարձակապես անընդունակ է կասեցնելու Չինաստանի վնասակար տեխնոլոգիական պրակտիկան»,- նշված է ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհիզերի հայտարարության մեջ։ «Միացյալ Նահանգներին պետք է թույլ տրվի պաշտպանվել անարդարացի առեւտրային պրակտիկայից, իսկ Թրամփի վարչակազմը Չինաստանին թույլ չի տա ԱՀԿ-ն օգտագործել ամերիկացի աշխատողների, ձեռնարկությունների, ֆերմերների եւ ռանչոների տերերի առավելություններից օգտվելու համար»,- նշել է Լայթհիզերը։

Всемирная торговая организация постановила, что дополнительные тарифы, введенные в 2018 году Соединенными Штатами на китайский импорт, нарушают правила международной торговли, передает CNBC.
Группа экспертов ВТО по торговле и заявила, что Вашингтон нарушил глобальные правила в 2018 году, когда ввел тарифы на сумму более 200 миллиардов долларов на импорт  китайских товаров. С марта 2018 года США ввели пошлины на китайские товары на  400 миллиардов долларов.
«Многосторонняя торговая система, в основе которой лежит ВТО, является краеугольным камнем международной торговли», - заявил журналистам на пресс-конференции представитель министерства торговли Китая. «Китай всегда твердо поддерживал и поддерживал этот краеугольный камень и уважал правила и постановления ВТО», - сказал он, добавив, что Пекин «надеется, что Соединенные Штаты будут полностью соблюдать постановления экспертной группы и основанную на правилах многостороннюю торговую систему, принимая практические действия».
Администрация Трампа ранее заявляла, что тарифы были необходимы для пресечения недобросовестной торговой практики Пекина и кражи интеллектуальной собственности. Торговый представитель Соединенных Штатов повторил эти утверждения сразу после решения ВТО.
«Этот отчет группы подтверждает то, что администрация Трампа говорила на протяжении четырех лет: ВТО совершенно неспособна остановить вредную технологическую практику Китая», - говорится в заявлении торгового представителя США Роберта Лайтхизера. «Соединенным Штатам должно быть разрешено защищаться от несправедливой торговой практики, а администрация Трампа не позволит Китаю использовать ВТО, чтобы воспользоваться преимуществами американских рабочих, предприятий, фермеров и владельцев ранчо».