Կոսովոն մտադիր է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին բարձրագույն պարգեւ շնորհել՝ տնտեսական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համաձայնության հասնելու հարցում Կոսովոյին եւ Սերբիային օգնելու համար:
Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչին նամակով Թրամփին հայտնել է, որ նա կստանա Ազատության շքանշան, հաղորդում է Reuters-ը:
Թրամփի երկու օգնականներ՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ'Բրայանը եւ Կոսովո-Սերբիա բանակցություններում ԱՄՆ բանագնաց Ռիչարդ Գրենելը, կպարգեւատրվեն Ծառայությունների համար նախագահական մեդալով:
Այս ամսվա սկզբին ձեռք բերված համաձայնության շրջանակներում Կոսովոն եւ Սերբիան պայմանավորվել են աշխատել տնտեսական կապերի վրա:
Թրամփին ուղղված իր նամակում, որում «խորին երախտագիտություն է հայտնվում համաձայնագրի կնքման հարցում նրա անձնական ներդրման համար», Տաչին ԱՄՆ նախագահին հրավիրում է այցելել Կոսովո:

Kosovo is giving US President Donald Trump its highest award for his role in helping Kosovo and Serbia reach a deal aimed at normalizing economic ties, Reuters reported.
Kosovo President Hashim Thaci, in a letter, informed Trump that the latter will receive Kosovo’s Medal of the Order of the Freedom.
Two Trump aides, national security adviser Robert O’Brien and Richard Grenell, the US envoy for Kosovo-Serbia talks, are to receive Presidential Medal of Merits.
As part of an agreement reached earlier this month, Kosovo and Serbia agreed to work on economic ties.
In his letter to Trump expressing his “profound gratitude for your personal contribution in brokering the agreement,” Thaci invited the US president to visit Kosovo.