Բրիտանական կառավարությունը պատրաստվում է 10 տարի շուտ մտցնել նոր ավտոմքենաների վաճառքի արգելքը, որոնք աշխատում են հանածո վառելիքով․ 2030 թվականից, այլ ոչ թե 2040-ից, ինչպես հիմա նախատեսված է մաքուր էներգետիկային անցնելու ծրագրերով, հայտնում է The Guardian-ը։
Այս միջոցառումը պետք է արագացնի Միացյալ Թագավորության ճանապարհներին էլեկտրամոբիլների տարածումը։ Սպասվում էր, որ ավտոմեքենաների ներքին այրման շարժիչներից հրաժարվելու նոր «ճանապարհային քարտեզը» հայտարարվելու է սեպտեմբերի վերջին։ Պարբերականի աղբյուրները հայտարարում են, որ դա տեղի կունենա ավելի ուշ՝ 2020 թվականի վերջին, քանի որ կառավարությունը հիմա զբաղված է կորոնավիրուսի գրանցված դեպքերի աճող թվի դեմ պայքարով։
Առաջին երկիրը, որտեղ լիովին կարգելեն դասական ուժային սարքերով նոր ավտոմեքենաների վաճառքը, 2025 թվականին կլինի Նորվեգիան։ Գերմանիայում, Իռլանդիայում եւ Նիդերլանդներում արգելքը սահմանվելու է 2030 թվականին։ Ֆրանսիայում էկոլոգիապես մաքուր ավտոմեքենաները անայլընտրանքային կդառնան 2040 թվականին։

Британское правительство собирается на десять лет раньше ввести запрет на продажи новых автомобилей, работающих на ископаемом топливе: с 2030 года, а не с 2040-го как предусмотрено сейчас планами перехода к чистой энергетике, сообщает РИА Новости  со ссылкой на The Guardian.
Эта мера должна ускорить распространение электромобилей на дорогах Соединенного Королевства. Ожидалось, что новая «дорожная карта» по отказу от двигателей внутреннего сгорания в автомобилях будет объявлена в конце сентября. Источники издания заявляют, что это произойдет позже, в конце 2020 года, поскольку правительство сейчас занято борьбой с растущим числом зарегистрированных случаев коронавируса.
Первой страной, где полностью запретят продавать новые автомобили с классическими силовыми установками, станет Норвегия в 2025 году. В Германии, Ирландии и Нидерландов запрет введут в 2030 году. Во Франции экологически чистые автомобили станут безальтернативными к 2040 году.