ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթ է ունեցել  Պաշտպանելու պատասխանատվության վերաբերյալ 12-րդ նախարարական հանդիպմանը:
Ելույթը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հարգարժան գործընկերներ,
Ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել հանդիպման համակազմակերպիչներ Դանիային, Կոստա Ռիկային և Կատարին՝ տասներկու նախարարներին թեկուզ հեռավար միավորելու նախաձեռնության համար: Իմ առանձնահատուկ գնահատականն ու երախտագիտությունն եմ հայտնում իմ լավ բարեկամ դոկտոր Սայմոն Ադամսին՝ համաշխարհային մակարդակով կանխարգելման օրակարգն առաջ մղելու գործում իր հետևողական աշխատանքի համար: Շատ շնորհակալ եմ:
Տասնհինգ տարի առաջ մենք՝ ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրներս, հաստատեցինք պաշտպանելու պատասխանատվությունը՝ որպես հաստատուն քաղաքական հանձնառություն` ժողովուրդներին պաշտպանելու զանգվածային  ոճրագործություններից, այդ թվում՝ ցեղասպանության հանցագործությունից:
Պաշտպանելու պատասխանատվությունը և՛ քաղաքական, և՛ բարոյական հանձնառություն է: Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայից բխող իրավական պարտավորությունների հետ մեկտեղ այն նաև կանխարգելման կարևոր գործիք է:
Որպես ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ՝ Հայաստանն իր առաջնահերթությունների շարքում ընդգրկել է ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային ջանքերին և ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման և պաշտպանության պատասխանատվության գրասենյակի ամրապնդմանը նպաստելը: Գրասենյակի կայուն և արդյունավետ գործունեությունն այսօր շարունակում է մնալ գերակա առաջնահերթություն: 2015թ.-ին Հայաստանն ուղղորդեց համաշխարհային ջանքերը՝ դեկտեմբերի 9-ը սահմանելու որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այս հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր:
Այս կերպ մենք միասնաբար ձևավորել ենք լրացուցիչ հարթակ՝ զարգացնելու և նպաստելու կանխարգելման օրակարգին ուղղված մեր հավաքական ջանքերին: Մենք հետևողականորեն ընդգծել ենք ինչպես ազգային, տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում կարողությունների ուժեղացման անհրաժեշտությունը՝ վերհանելու և հասցեագրելու վաղ կանխարգելման ազդակները, որոնք կարող են հանգեցնել զանգվածային ոճրագործությունների: Ընդգծել ենք նաև վաղ փուլերում ցեղասպանությունն ու այլ զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու անհրաժեշտությունը: Բոլոր ցեղասպանությունները կարող էին կանխարգելվել՝ լինի դա Հայոց ցեղասպանությունը, Հրեաների հոլոքոստը, Ռուանդայի ցեղասպանությունը կամ այլ ոճրագործություններ:
Ատելության, անհանդուրժողականության, ծայրահեղականության, պատերազմի քարոզչության, ռասայական, ազգային, էթնիկ, կրոնական և այլ փոքրամասնությունների դեմ խտրականության տարածումը, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության վրա թիրախավորված հարձակումները շարունակում են ձևավորել աշխարհի տարբեր անկյուններում ներկայիս իրականությունը։ Միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ը և իր անդամ երկրները դեռևս լավ պատրաստված չեն այս ահազանգին ժամանակին և վճռական կերպով հակազդելու համար։
Լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս այն, որ միջազգային հանրությունն անուշադրության է մատնում հնչեցվող սպառնալիքները, այդ թվում անցյալում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների ժխտումը և արդարացումը՝ միահյուսված որոշ քաղաքական գործիչների կողմից զոհերի սերունդներին անցյալի «դասերը» հիշեցնելու մասին ագրեսիվ և վիրավորական բառապաշարով. սա չափազանց անհանգստացնող է։ Ապագա հանցագործները քաղաքակիրթ աշխարհի նորմերի նկատմամբ նման բարբարոս խախտումների մասին լռությունը մեկնաբանում են որպես սպանության թողտվություն:
Ոչ մի պարագայում ինքնիշխանությունը չի կարող արդարացում դառնալ մարդու իրավունքների ծանր և կոպիտ խախտումներ իրականացնելու համար նրանց հանդեպ, ովքեր խաղաղ իրացնում են իրենց մարդու իրավունքները, ներառյալ ինքնորոշման իրավունքը: Որևէ ազգի իրավունք վերապահված չէ սպանություն իրագործել ինքնիշխանության շղարշի ներքո: Այս առումով պաշտպանելու պատասխանատվությունը շատ կարևոր է, քանի որ այն հիշեցնում է, որ ինքնիշխանությունը ոչ թե անպատժելիության արտոնությունն է, այլ` պատասխանատվություն: Ինքնիշխանությունը պետք է լինի հենց պաշտպանելու պատասխանատվության արդյունավետ կիրարկման առաջնային և ամենագործնական մակարդակը: Պաշտպանության ազգային կարողությունները հզորացնելու ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը շարունակում է առավել քան երբևէ կարևոր լինել:
Մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը ժողովրդավարական հասարակության անքակտելի մասն է: Կարևոր է իրականացնել մարդու իրավունքների վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններն ու հանձնառությունները և սերտորեն համագործակցել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների հետ: Այս համատեքստում նույնքան կարևոր է ընդգծել քաղաքացիական հասարակության դերը պաշտպանության, վաղ նախազգուշացման, վերապատրաստման և կրթության գործում: Այս առնչությամբ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել Համաշխարհային կենտրոնի ունեցած կարևոր դերակատարությունը։ Նման առաջնահերթություններն ամրագրվել են Ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևում, որը ներկայացվել է Հայաստանի կողմից և 2020թ. հունիսին միաձայն ընդունվել Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից:
2015թ. ի վեր Հայաստանը պարբերաբար հյուրընկալել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումներ` համախմբելով ցեղասպանության կանխարգելման ոլորտում հայտնի գիտնականների և գործիչների ամբողջ աշխարհից: Սա է մեր անսասան հանձնառությունն ու ներդրումը ցեղասպանության հանցագործության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների դեմ համաշխարհային համայնք կառուցելու գործում:
Առաջիկա 4-րդ գլոբալ ֆորումը կրելու է «Կանայք և աղջիկները. մարտահրավեր զոհի կարծրատիպին» խորագիրը և հասցեագրելու է կանանց և աղջիկների նկատմամբ ցեղասպան բռնության հիմնական պատճառները և հետևանքները: Համաժողովին անդրադարձ է կատարվելու սեռական և գենդերային բռնությունները կանխարգելելու և իրավախախտներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությանը:
Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելումը պատասխանատվություն է, որը կիսում ենք բոլորս, և մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը` ակտիվորեն նպաստելու գլոբալ կանխարգելման օրակարգի առաջմղմանը:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan made a statement at the 12th Ministerial Meeting on the Responsibility to Protect. The statement reads as follows:
"Distinguished Colleagues,
I want to start by expressing my deep appreciation to the co-hosts - Denmark, Costa Rica and Qatar for this initiative of gathering twelve ministers, though virtually. And particular appreciation and gratitude to an old friend, good friend and relentless activist in promoting the prevention agenda globally, dr. Simon Adams. Thank you so much.
Fifteen years ago we altogether the UN member states endorsed the responsibility to protect as a firm political commitment to protect populations from massive and atrocious crimes, including the crime of genocide.
The responsibility to protect is both a political and a moral commitment. Together with the legal obligations deriving from the Convention of the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, it is a significant tool of prevention.
As a member of the UN Human Rights Council, Armenia enlisted among its priorities the contribution to global efforts to prevent genocide and strengthening the United Nations Office on Genocide Prevention and the Responsibility to Protect. Sustained and effective functioning of the Office remains a compelling priority today. In 2015 Armenia led the global efforts to designate 9 December as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.
By this we have provided together collectively an additional platform to develop and invest in our collective efforts for the prevention agenda. We have been consistently outlining the importance of strengthening capacities at both national, regional and international levels to detect and act on warning signs, which may lead to massive crimes, and the necessity to prevent genocide and other mass atrocities at early stages. All Genocides could have been prevented, whether it is the Armenian Genocide, the Jewish Holocaust, the Rwandan Genocide or other atrocity crimes.
Dissemination of hatred, intolerance, radicalism, war propaganda, incitement to and actual discrimination against racial, national, ethnic, religious and all other minorities, as well as targeted attacks against civilians continue to shape present realities in different parts of the world. The international community, the United Nations and its Member States are still ill-prepared to respond in a timely and decisive manner to these signals of trouble.
It is a matter of serious concern that the international community may afford inaction to the language of threats, wherein denial and justification of past genocides, laced with aggressive and abusive vocabulary of certain political leaders about “lessons” that victims across generations should not forget; it is most disturbing. Future perpetrators interpret silence to such barbaric disregard of the norms of a civilized world as a license to kill.
Under no circumstances sovereignty can be a safe haven for perpetrating gross and grave human rights violations against those who are peacefully exercising their human rights, including the right of self-determination. No nation can be afforded the right to kill behind the thick curtain of sovereignty. The responsibility to protect is critical in this regard, as it reminds that sovereignty is not a license for impunity but a responsibility. Sovereignty should be exactly the primary and most functional level for the effective implementation of the responsibility to protect. International cooperation to strengthen national capacities to protect remains important as ever.
Respect for human rights is an integral part of a democratic society. It is important to implement human rights obligations and commitments and to cooperate closely with the UN human rights mechanisms. In this context, it is also important to stress the role of the civil society in advocacy, early warning, training and education. And once again I want to emphasize the important role that the Global Center has been continuously playing in this regard. Such priorities were underlined in the resolution on the Prevention of Genocide presented by Armenia and unanimously adopted by the Human Rights Council in June 2020.
Since 2015 Armenia has been regularly hosting Global Forums against the Crime of Genocide, gathering prominent scholars and practitioners of genocide prevention from across the world. This is our unwavering commitment and contribution to building a global community against the crime of genocide and other mass atrocities.
The upcoming 4th Global Forum will be dedicated to the theme of “Women and Girls: Challenging Victim Paradigm” and will address the root causes and consequences of the genocidal violence against women and girls. The conference will pay attention to the necessity of preventing sexual and gender based violence and prosecuting offenders.
The prevention of mass atrocity crimes is a responsibility that falls to all of us and we will continue our efforts to actively contribute to advancing the global prevention agenda.