Թաիլանդի կառավարությունը Facebook-ի եւ Twitter-ի դեմ բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն՝ պնդելով, որ նրանք չեն կատարել Թաիլանդի օրենսդրությամբ անօրինական ճանաչված կոնտենտն արգելափակելու դատարանի որոշումները, փոխանցում է AP-ն։
Երկրի թվային տնտեսության եւ հասարակության նախարար Բուդհիփոնգսե Փունաքանթան հայտարարել է, որ իր գերատեսչությունն առաջին անգամ է համակարգչային հանցագործությունների վերաբերյալ Թաիլանդի օրենքի համաձայն այդպիսի գործողություններ ձեռնարկում սոցցանցերի դեմ։
Նախարարությունը բողոքները ներկայացրել է ոստիկանության տեխնոլոգիական հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժին, քանի որ ընկերությունները չեն պահպանել 15-օրյա ժամկետը, որ դատարանները սահմանել էին հարյուրավոր էջերի արգելափակման համար։
Նախարարությունը բողոքներ է ներկայացրել նաեւ կուսակցությունների դեմ, որոնք 5 էջեր օգտագործել են անցյալ հանգստյան օրերին խոշոր հակակառավարական հանրահավաքի ժամանակ վիրավորական համարվող նյութերի տարածման համար։
Ոստիկանության գնդապետ, տեխնոլոգիական հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի պետի տեղակալ Սիրիվատ Դիպորն ասել է, որ երկու ընկերություններին սպառնում է 200 000 բատից ոչ ավելի (6325 դոլար) տուգանք եւ 5000 (158 դոլար) տուգանք ամեն օրվա համար, երբ էջերը մնում են չարգելափակված։

Правительство Таиланда подало в полицию жалобу на Facebook и Twitter, утверждая, что они не выполнили постановления суда о блокировке контента, признанного незаконным в соответствии с законодательством Таиланда, передает AP.
Министр цифровой экономики и общества Буддхипонгсе Пуннаканта заявил, что его ведомство  впервые предприняло такие действия против социальных сетей в соответствии с законом Таиланда о компьютерных преступлениях.
Министерство подало жалобы в полицейский отдел по борьбе с технологическими преступлениями,  так как  компании не уложились в 15-дневные сроки, установленные судами для блокировки сотен учетных записей.
Министерство также подало жалобы на партии, использующие пять учетных записей для распространения материалов, считающихся оскорбительными, во время крупного антиправительственного митинга в минувшие выходные.
Полковник полиции Сириват Дипор, заместитель начальника отдела по борьбе с технологическими преступлениями, сказал, что обеим компаниям грозят штрафы в размере не более 200000 бат (6325 долларов США) и дополнительный ежедневный штраф в размере 5000 бат (158 долларов США) за каждый день, когда аккаунты остаются разблокированными.