Քվինսլենդի համալսարանի ուսանողը մաթեմատիկական ֆիզիկայի մեթոդների միջոցով ցույց է տվել, որ ժամանակի մեջ ճանապարհորդությունները հնարավոր են, եւ ընդ որում՝ պարտադիր չէ պատճառականության սկզբունքի խախտման պատճառով պարադոքսի առաջացումը, հայտնում է Popmech-ը։
Դասական դինամիկան վկայում է, որ եթե մենք տեղյակ ենք ժամանակի որոշակի պահին համակարգի վիճակին, ապա կարող ենք իմանալ, թե դրա հետ ինչ է տեղի ունեցել անցյալում։ Այս սկզբունքը մեզ թույլ է տալիս ամեն ինչ անել՝ տիեզերք հրթիռների արձակումից մինչեւ հեղուկի հոսքի մոդելավորում։ Սակայն Էյնշթեյնի հարաբերականության ընդհանուր տեսությունը կանխատեսում է ժամանակային հանգույցների կամ ժամանակի մեջ ճանապարհորդությունների գոյությունը։ Սա տեսականորեն դինամիկայի ուսումնասիրումը գլխիվայր շրջում է։
Առայժմ միասնական տեսություն չկա, որը հարաբերականության տեսությունը կմիավորեր դասական ֆիզիկային։ Ֆիզիկոսներն այսօր պնդում են, որ չեն կարող միաժամանակ իրավացի լինել երկու տեսություններն էլ։ Այդուհանդերձ, մենք տեսնում ենք թե՛ մեկի, թե՛ մյուսի հաստատումը։
Այժմ Քվինսլենդի բակալավրիատուրայի ուսանողը իր գիտական ղեկավարի հետ գտել է ժամանակի մեջ ճանապարհորդությունը մաթեմատիկորեն այնպես նկարագրելու մեթոդ, որ այդ ընթացքում չառաջանան ժամանակային պարադոքսներ եւ կատարվի Նովիկովի ինքնահամաձայնեցման սկզբունքը։ Պարադոքսը հետեւյալն է՝ դուք, օրինակ, ցանկանում եք տեղափոխվել ժամանակի մեջ եւ կանխել COVID-19-ով զրոյական պացիենտի վարակումը։ Այդ դեպքում համավարակ չի առաջանա, եւ դուք ապագայում անցյալը փոխելու պատճառ չեք ունենա։
Այս կարգի պարադոքսների առաջացումը մարդկանց ստիպում է մտածել, որ ժամանակի մեջ ճանապարհորդություններն անհնար են։ Բայց հետազոտողները ցույց են տվել, որ դա, այնուամենայնիվ, հնարավոր է։ Պարզապես ժամանակի մեջ ճանապարհորդելիս դուք ոչինչ անել չեք կարող, որը կարող էր պարադոքս առաջացնել։ Ըստ հեղինակների՝ իրադարձություններն ուղղակի կկառուցվեն այնպես, որ տրամաբանորեն համաձայնեցվեն այն բանի հետ, ինչը տեղի է ունենալու ապագայում։ Օրինակ՝ եթե դուք կանխեք կորոնավիրուսով զրոյական պացիենտի վարակումը, ապա ինքներդ կարող եք դառնալ զրոյական պացիենտը, եւ համավարակը, միեւնույն է, կսկսվի։
Գիտնականների խոսքով՝ իրենք հայտնագործել են մի քանի մաթեմատիկական պրոցեսներ, որոնք ցույց են տվել, որ դուք որքան էլ ջանաք պարադոքս ստեղծել, իրադարձությունները միշտ ինքնուրույն են հարմարվելու, որ խուսափեն պատճառականության սկզբունքի խախտումից։

Студент Квинслендского университета с помощью методов математической физики показал, что путешествия во времени возможны и при этом не обязательно должен возникать парадокс из-за нарушения принципа причинности, пишет Popmech
Классическая динамика говорит, что если мы знаем состояние системы в определенный момент времени, то можем узнать, что происходило с ней в прошлом. Этот принцип позволяет нам делать все — от запуска ракет в космос до моделирования течения жидкости. Однако общая теория относительности Эйнштейна предсказывает существование временных петель или путешествий во времени. В теории это переворачивает изучение динамики с ног на голову.
Пока не существует единой теории, которая бы объединила теорию относительности с классической физикой. Сегодня физики утверждают, что обе теории не могут быть одновременно истинными. Тем не менее, мы видим подтверждение и той, и той.
Теперь студент бакалавриата Квинслендского университета вместе со своим научным руководителем нашел способ математически описать путешествие во времени так, чтобы при этом не возникало временных парадоксов и выполнялся принцип самосогласованности Новикова. Парадокс состоит в следующем: например, вы захотите переместиться во времени и предотвратить заражение нулевого пациента COVID-19. Тогда пандемии не возникнет и у вас в будущем не будет мотивации изменить прошлое.
Возникновение такого рода парадоксов заставляет людей думать, что путешествия во времени невозможны. Но исследователи показали, что это все же возможно. Просто при путешествии во времени вы не можете сделать ничего, что могло бы вызвать парадокс. Согласно авторам, события просто будут подстраиваться так, чтобы быть логически согласованными с тем, что произойдет в будущем. Например, если вы предотвратите заражение нулевого пациента коронавирусом, то можете сами стать нулевым пациентом и пандемия все равно начнется.
По словам ученых, они открыли несколько новых математических процессов, которые показали, что как бы вы ни старались создать парадокс, события всегда будут приспосабливаться сами, чтобы избежать нарушения принципа причинности.