Լեհաստանում Օսվենցիմի հուշահամալիրի տնօրենն առաջարկել է կրել նիգերիացի 13-ամյա տղայի համար պատժի մի մասը, ով 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել աստծուն անարգելու համար, հայտնում է BBC-ն:
Դոկտոր Պյոտր Ցիվինսկին ասել է, որ ինքը եւ 119 այլ կամավորներ ամբողջ աշխարհից ամեն ամիս կանցկացնեն բանտում: Նա անձամբ է Նիգերիայի նախագահ Մուհամմեդ Բուխարիին խնդրել ներում շնորհել տղային:
Տղան իսլամական դատարանի կողմից դատապարտվել է օգոստոսին Կանո նահանգում ընկերոջ հետ վեճելիս աստծո մասին անհաճո արտահայտություններ անելու համար: Տղայի փաստաբանը հետագայում բողոքարկել է դատավճիռը՝ պնդելով, որ այն խախտում է երեխաների իրավունքները եւ Նիգերիայի սահմանադրությունը: Դատարանում պատժի վերանայման օրը որոշված չէ:
Կանոն Նիգերիայի 12 նահանգներից մեկն է, որոնցում երկրի աշխարհիկ օրենքների հետ մեկտեղ գործում է շարիաթի իրավական համակարգը:
Նախագահ Բուխարիին ուղղված նամակում դոկտոր Ցիվինսկին գրում է, որ ինքը պատրաստ է կիսել տղայի պատժի մի մասը:
«Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասել, տղան չի կարող լիովին պատասխանատու համարվել՝ հաշվի առնելով նրա տարիքը: Նրան չպետք է զրկել պատանեկությունից եւ հնարավորություններից: Սակայն եթե պարզվի, որ այդ երեխայի խոսքերը իսկապես պահանջում են 120 ամսվա ազատազրկում, եւ նույնիսկ դուք ի վիճակի չեք դա փոխել, ես առաջարկում եմ, որ երեխայի փոխարեն 120 չափահաս կամավորներ, այդ թվում՝ ես, մեկական ամիս նստեն Նիգերիայի բանտում: Ընդհանուր առմամբ, երեխայի վարքի գինը նույնն է լինելու, եւ մենք բոլորս կխուսափենք վատագույնից »,- գրել է դոկտոր Ցիվինսկին:

Директор мемориала Аушвица в Польше предложил отбыть часть наказания за 13-летнего нигерийского мальчика, осужденного на 10 лет за богохульство, передает BBC.
Доктор Петр Цивински сказал, что он и еще 119 добровольцев со всего мира будут каждый месяц отбывать его срок в тюрьме. Он лично попросил президента Нигерии Мухаммаду Бухари помиловать мальчика.
Мальчик был осужден исламским судом за нелестные замечания о Боге во время ссоры с другом в штате Кано в августе. Позже адвокат мальчика обжаловал приговор, заявив, что он нарушает права детей и конституцию Нигерии. Дата рассмотрения апелляции в суде не назначена.
Кано - один из 12 штатов Нигерии, в которых действует шариатская правовая система наряду со светскими законами страны.
В письме президенту Бухари доктор Цивински написал, что готов разделить часть приговора, вынесенного мальчику.
«Независимо от того, что он сказал, мальчик не может считаться полностью ответственным, учитывая его возраст. Его не должны лишать юности и возможностей. Однако, если окажется, что слова этого ребенка абсолютно требуют 120 месяцев заключения, и даже вы не в состоянии это изменить, я предлагаю вместо ребенка, чтобы 120 взрослых добровольцев, в том числе и я, отсидели по месяцу  в нигерийской тюрьме. В целом цена проступка ребенка будет одинаковой, и мы все избежим худшего», - написал доктор Цивински.