Ես այսօր եկել եմ այստեղ, որ ասեմ, որ մեր գեներալներն ու զինվորները պատրաստ են: Ես եկել եմ այստեղ ասելու, որ ես ինքս պատրաստ եմ: Ես պատրաստ եմ զոհվել հանուն Հայրենիքի: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ երկրում ռազմական դրություն եւ համընդհանուր զորահավաք հայտարարելու մասին հարցը քննարկելիս նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հայ ժողովուրդը երբեք ծնկի չի գա:
«Նա հաստատակամ եւ ամուր կկանգնի իր հայրենի հողի վրա: Երբ մենք ասում ենք, որ զինվորներ ենք, ապա խոսում ենք բոլորի մասին՝ տարեցների եւ երիտասարդների, տղամարդկանց եւ կանանց, պաշտոնյաների եւ գործազուրկների. այսօր բոլորը պետք է նայեն միմյանց աչքերին եւ ասեն, որ պատրասստ են զոհվել հանուն Հայրենիքի»,-հայտարարել է Փաշինյանը:
Վարչապետը խոստացել է չնահանջել անգամ մեկ միլիմետր, քանի որ Հայաստանը պետք է հաղթի եւ այլ տարբերակ չկա:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի կառավարության որոշմամբ հանրապետությունում հայտարարվել է ռազմական դրություն եւ համընդհանուր զորահավաք: ԱԺ-ն պետք է միայն քննարկի այդ հարցը, սակայն օրենսդրական մարմինն այդ մասին որեւէ որոշում կայացնել չի կարող:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը սկսել է հրետակոծել Արցախի բնակավայրերը, այդ թվում՝ Ստեփանակերտը:
Ներկայում հաղորդվում է հակառակորդի կողմից 10 տանկի, 1 հետեւակի մարտական մեքենայի, 4 ուղղաթիռի, 15 ԱԹՍ-ի, ինչպես նաեւ կենդանի ուժի կորստի մասին:
Նշենք, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով կան զոհեր եւ վիրավորներ Արցախի խաղաղ բնակչության շրջանում:

Я сегодня пришел сюда не для того, чтобы сказать, на что готовы наши генералы и солдаты. Я пришел сюда сказать, на что готов я сам. Я готов умереть за Родину. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения вопроса объявления в стране военного положения и проведения всеобщей мобилизации заявил 27 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов.
По словам премьера, армянский народ никогда не будет стоять на коленях.
«Он будет уверенно и стойко стоять на своей родной земле. Когда мы говорим, что мы солдаты, то мы говорим, что все - пожилые или молодые, мужчины или женщины, чиновники или безработные сегодня должны посмотреть в глаза друг другу и сказать, что готовы умереть за Родину», - заявил Пашинян.
Премьер обещал не отступать ни на миллиметр, поскольку Армения должна победить, так как у нее нет других вариантов.
Стоит отметить, что решением Правительства Армении в республике уже объявлено военное положение и всеобщую мобилизацию. Национальному Собранию остается лишь обсудить данный вопрос, однако никакого решения законодательный орган на этот счет принять не может.
Напомним, что рано утром 27 сентября Азербайджан начал артобстрел населенных пунктов Арцаха, в том числе, Степанакерта.
В настоящее время сообщается о потери противником 10 танков, 1-ого БМП, 4-ех вертолетов, 15 беспилотников, а так же живой силы.
Отметим, что в результате азербайджанской агрессии есть погибшие и раненые среди мирного населения Арцаха.