Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Լիբանանի առաջնորդներին եւս 4-6 շաբաթ կտա ճգնաժամից երկրի դուրսբերման վերաբերյալ Փարիզի առաջարկած «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման համար։ Նա բացառել է այս պահին Լիբանանի առաջնորդների դեմ պատժամիջոցների սահմանումը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ ինքը չի հավատում, որ այս փուլում պատժամիջոցների սահմանումն օգտակար կլինի։ Ընդ որում՝ նշել է, որ համանման գործողություններ կարող է քննարկել ավելի ուշ փուլում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին երկրի վարչապետ Մուսթաֆա Ադիբը կառավարություն ձեւավորելու անհնարինության պատճառով հրաժարական է տվել նշանակվելուց մեկ ամիս անց։ Ֆրանսիան ավելի վաղ Լիբանանից պահանջել էր մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը ձեւավորել տեխնոկրատներից կազմված կառավարություն։

Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что даст ливанским лидерам еще четыре-шесть недель на реализацию предложенной Парижем дорожной карты по выводу страны из кризиса. Он исключил введение санкций в отношении лидеров Ливана на данный момент, передает Reuters.
По его словам, он не верит, что введение санкций будет полезным на данном этапе. При этом отметил, что может рассмотреть подобные действия на более позднем этапе.
Напомним, что накануне премьер-министр Мустфа Адиб ушел в отставку спустя месяц после назначения в связи с невозможностью сформировать кабинет министров. Ранее Франция потребовала у Ливана сформировать правительство из технократов до 15 сентября.