Քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից ադրբեջանական ագրեսիան պետք է արժանանա համապատասխան գնահատականի եւ զսպող միջոցառումների։ Այս մասին սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց խորհրդարանի ԲՀԿ-ական փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի ջանքերը պետք է ուղղված լինեն այն բանին, որ ռազմական եւ դրանցից բխող գործողություններն ուղղվեն ճշմարտությունը տեղ հասցնելուն եւ միջազգային հանրության կարծիքի ձեւավորմանը՝ հստակ փաստերի ներկայացմամբ։
Էնֆիաջյանը նշեց, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները՝ անկախ քաղաքական համոզմունքներից, արդեն համապատասխան ուղերձներ են հղել խորհրդարանական բարեկամության խմբերին, խորհրդարանական եւ ոչ խորհրդարանական տարբեր կառույցներին, ինչպես նաեւ հեռախոսազրույցներ են ունեցել։ «Մոտ ապագայում այս գործողություններին պատասխաններ կհետեւեն»,- շեշտեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանին սանձահարելու համար անհրաժեշտ է է՛լ ավելի մեծ ջանքեր ներդնել։
ԲՀԿ-ական պատգամավորը, մասնավորապես, առաջարկեց միջազգային հանրության ուշադրությունը կենտրոնացնել այս սադրիչ ռազմական գործողություններին Թուրքիայի փաստացի մասնակցության վրա։ Նա պատահական չհամարեց այն փաստը, որ շփման գծում իրավիճակի սրման արդեն առաջին րոպեներին թուրքական պետական հեռուստատեսությամբ ռեպորտաժ հայտնվեց  հայկական կողմից իբր պատերազմի բռնկման մասին։

Со стороны цивилизованного мира азербайджанская агрессия должна быть удостоена соответствующей оценки и сдерживающих мер. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания заявил 28 сентября вице-спикер парламента от партии «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян.
По его словам, усилия армянской стороны должны быть направлены на то, чтобы военные и вытекающие из них действия были направлены на донесение истины и формирование мнения у международного сообщества, с представлением четких фактов.
Энфиаджян отметил, что депутаты Национального Собрания, вне зависимости от политических убеждений, уже направили соответствующие послания в парламентские группы дружбы, различные парламентские и непарламентские структуры, а также провели телефонные разговоры. «В скором будущем на эти действия последуют ответы», - подчеркнул депутат, добавив, что для усмирения Азербайджана необходимо приложить еще больше усилий.
В частности, депутат от «ПА» предложил заострить внимание мировой общественности на фактическом участии Турции в данных провокационных боевых действиях. Он назвал неслучайным тот факт, что уже в первые минуты обострения ситуации на линии соприкосновения на турецком государственном ТВ появился репортаж о якобы разжигании войны армянской стороной.