Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ վերջինիս նախաձեռնությամբ: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից։
Վարչապետն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակին եւ ընդգծել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի փաստը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների էսկալացիաներին՝ այս մեկին բնորոշ է Թուրքիայի խիստ ակտիվ եւ կողմնակալ դիրքորոշումն ու ապակայունացնող ուղղակի ներկայությունն ադրբեջանական գործողություններում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով եւ զարգացումներով՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ООН Антонио Гутеррешем по инициативе последнего. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр коснулся ситуации на карабахско-азербайджанской границе и подчеркнул факт развязанной Азербайджаном войны. Никол Пашинян отметил, что, в отличие от эскалаций прошлых лет, нынешняя характеризуется крайне активной и предвзятой позицией Турции и ее дестабилизирующим прямым присутствием в азербайджанских действиях.
Генсек ООН выразил глубокую обеспокоенность сложившейся ситуацией и развитиями, подчеркнув необходимость возобновления мирного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ.