Առաջին օրը, երբ Ադրբեջանը հասցրեց մասսայական օդային ու հրթիռահրետանային հարված, այդ օրն էլ Վարդենիսի ուղղությունը թիրախավորվել էր: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Այսինքն նոր ճակատ բացելու խոսակցությունը նոր չի, առաջին իսկ օրվանից այդ ճակատն օգտագործվել է իրենց կողմից: Նոր ուժերի կուտակումների մասով չեմ կարող որեւէ բան ասել, դրանք ընթացիկ են եւ նորություն չեն: Փաստացի ՀՀ տարածքը թիրախավորվել է հենց առաջին րոպեից ու սա նորություն չի»,-ասաց նա:
Հարցին, թե հնարավո՞ր են լայնածավալ գործողություններ այդ ուղղությամբ,. նա պատասխանեց. «Բացարձակ ոչ մի բան չենք բացառում: Մեր զինված ուժերը՝ լինի Վարդենիսի, թե որեւէ այլ ուղղությամբ, ներառյալ նաեւ Նախիջեւանի ուղղությունը, լիովին կազմ ու պատրաստ մարտունակ են իրենց խնդիրները կատարելու համար»:

YEREVAN. – On the first day, when Azerbaijan launched a massive air and missile strike, that day the direction of Vardenis was targeted. Artsrun Hovhannisyan, a representative of the Ministry of Defense of Armenia, stated this during a briefing Tuesday.
"That is, the talk of opening a new front is not new, that front has been used by them [Azerbaijanis] since day one. I cannot say anything about the accumulation of new forces; they are current and not new. In fact, the territory of the Republic of Armenia has been targeted [by Azerbaijan] from the very first minute, and this is nothing new," he said.
To the question whether large-scale military operations are possible in that direction, he answered: "We do not rule out anything at all. Our armed forces, whether in the direction of Vardenis or in any other direction, including the direction of Nakhichevan, are fully combat-ready to carry out their tasks."