Կրեմլը վստահ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար հակամարտող Ադրբեջանին եւ Հայաստանին հնարավոր ռազմական աջակցության մասին հայտարարությունները միայն յուղ են լցնում կրակին, եւ կողմերին պետք է համոզել վերադառնալ կարգավորման քաղաքական-դիվանագիտական միջոցին: Այսպիսի հայտարարություն է երեքշաբթի լրագրողներ հետ զրույցում արել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կրեմլում, առաջին հերթին, ելնում են շուտափույթ հրադադարի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտությունից: Որեւէ ռազմական աջակցության կամ ռազմական գործունեության մասին ցանկացած հայտարարություն միանշանակ յուղ է լցնում կրակին: Մենք կտրականապես դեմ ենք դրան եւ համաձայն չենք հարցի նման ձեւակերպման հետ»,- ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրներին, հատկապես մեր գործընկերներին, ինչպիսիք են Թուրքիան, ամեն ինչ անել, որպեսզի հակառակորդ կողմերին համոզեն դադարեցնել կրակը եւ վերադառնալ այս երկարատեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը քաղաքական եւ դիվանագիտական միջոցներով»,- ասել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր ղրղզ գործընկեր Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հետ չի քննարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միջոցով Հայաստանին օգնության թեման: Ղրղզստանի ղեկավարը երկուշաբթի աշխատանքային այցով մեկնել էր Ռուսաստան: «Ոչ։ Երեկ խոսքը եղել է ռուս-ղրղզական երկկողմ հարաբերությունների մասին: Քննարկվել է համագործակցության հարցերի շատ լայն շրջանակ: Քննարկվել են նաեւ ԵԱՏՄ միջոցով ինտեգրման արդիական հարցեր: Ձեր հարցի թեման առարկայական չի քննարկվել»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանի եւ Ղրղզստանի նախագահները երկուշաբթի քննարկել են ՀԱՊԿ-ի միջոցով Հայաստանին օգնությունը, հաղորդում է« ՌԻԱ Նովոստին»:

В Кремле уверены, что заявления о возможной военной поддержке Азербайджана и Армении, конфликтующих из-за Нагорного Карабаха, лишь подливают масла в огонь, следует убеждать стороны вернуться к политико-дипломатическому способу урегулирования. Такое заявление в беседе с журналистами во вторник сделал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«В Кремле, прежде всего, исходят из необходимости скорейшего прекращения огня и боевых действий. Любые заявления о какой-либо военной поддержке или военной активности однозначно подливают масла в огонь. Мы категорически против этого и мы не согласны с такой постановкой вопроса», - подчеркнул представитель Кремля.
«Мы призываем все страны, особенно страны - наших партнеров, таких как Турция, сделать все для того, чтобы убедить противоборствующие стороны прекратить огонь и вернуться к мирному урегулированию этого застарелого конфликта политико-дипломатическими способами», - отметил Песков.
По его словам, президент РФ Владимир Путин не обсуждал с киргизским коллегой Сооронбаем Жээнбековым тему помощи Армении по линии Организации Договора о коллективной безопасности. Глава Киргизии в понедельник посетил Россию с рабочим визитом. «Нет. Вчера разговор шел о двухсторонних российско-киргизских отношениях. Очень широкий спектр вопросов сотрудничества обсуждался. Обсуждались также актуальные вопросы интеграции по линии ЕАЭС. Предметно указанного вашего вопроса не обсуждалось», - сказал Песков в ответ на вопрос, обсуждали ли в понедельник президенты России и Киргизии помощь Армении по линии ОДКБ, передает РИА Новости.