Արցախի պաշտպանության բանակը տեսանյութ է հրապարակել, որում երևում է, թե ինչպես են հայկական ուժերը խոցում հակառակորդի ուղղաթիռը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինուժը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախում՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը։ Արցախի զինուժը խոցել է հակառակորդի 6 ուղղաթիռ, 60 անօդաչու թռչող սարք, 85 զրահատեխնիկա, հիմնականում տանկեր, մեկ ինքնաթիռ, 82 ավտոտրանսպորտ, 4 զրահափոխադրիչ 82Ա:
Հակառակորդն ունի ավելի քան 370 զոհ, մի քանի հարյուր վիրավոր։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 84 զոհ և մոտ 200 վիրավոր, որոնցից մոտ 120–ն են շարունակում բուժում ստանալ, մյուսներն ապաքինվել և վերադարձել են շարք։

The Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has released a video showing how Armenian troops shoot down Azerbaijan’s helicopter.
On September 27, the Armed Forces of Azerbaijan launched a large-scale offensive in Artsakh, targeting civilians as well. The Armed Forces of Artsakh have shot down 6 helicopters, 60 unmanned aerial vehicles, 85 armored vehicles (mainly tanks and one plane), 82 vehicles and 4 82A armored personnel carriers.
The adversary has over 370 casualties and several hundreds of wounded servicemen. According to preliminary data, the Armenian side has 84 casualties and nearly 200 wounded servicemen, nearly 120 of which continue to receive treatment, while the others have recovered and returned to military service.