Ռուսաստանը մտահոգված է ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար Սիրիայից եւ Լիբիայից զինյալներին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղակայման մասին ստացվող տեղեկատվությունից: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտգործնախարարության չորեքշաբթի օրը հրապարակված մեկնաբանության մեջ:
«Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, մասնավորապես՝ Սիրիայից ու Լիբիայից, անօրինական զինված կազմավորումների զինյալներ են տեղափոխվում՝ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն մասնակցելու համար: Մենք խորապես մտահոգված ենք այդ գործընթացներով, որոնք հանգեցնում են ոչ միայն հակամարտության գոտում լարվածության էլ ավելի սրմանը, այլեւ երկարաժամկետ սպառնալիքներ են ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության համար»,- նշել է դիվանագիտական գերատեսչությունը:
«Կոչ ենք անում շահագրգիռ պետությունների ղեկավարություններին արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել` կանխելու համար օտարերկրյա ահաբեկիչների եւ վարձկանների օգտագործումը հակամարտությունում եւ նրանց անհապաղ դուրս բերումը տարածաշրջանից»,- ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Russia is concerned over the news about the deployment of militants from Syria and Libya in the Nagorno-Karabakh conflict zone to participate in the military operations. This is stated in the comment that the Russian Ministry of Foreign Affairs released today.
“According to the information that was received, militants of illegal armed groupings are being sent to the Nagorno-Karabakh conflict zone, particularly from Syria and Libya in order to directly participate in the military operations. We are deeply concerned over these processes which will not only lead to further escalation of tension in the conflict zone, but also pose long-term threats to the security of all countries in the region.
We call on the leaderships of interested states to take effective measures to prevent the use of foreign terrorists and mercenaries in the conflict and immediately withdraw them from the region,” the Russian Ministry of Foreign Affairs stated.