Եվրոպական խորհուրդը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատման օգտին, ռազմական մեթոդներով անհնար է հասնել հակամարտության կարգավորմանը, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք, իհարկե, հանդես ենք գալիս այն բանի օգտին, որ այստեղ հրադադար հաստատվի։ Սա այդ բարդ հակամարտության կարգավորումը խաղաղորեն քննարկելու միակ հնարավորությունն է, բայց հաստատապես ոչ ռազմական մեթոդներով»,- հայտարարել է Մերկելը Բրյուսելում ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովի արդյունքներով տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ եվրոպացի առաջնորդները քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էսկալացիան եւ ձգտում են կրակի շտապ դադարեցման։ «Կարեւոր է, որ հրադադարի ռեժիմը հաստատվի հնարավորինս արագ»,- հայտարարել է Մերկելը, փոխանցում է Reuters-ը։

The European Council is in favor of establishing a ceasefire in Nagorno-Karabakh, it is impossible to reach a solution to the conflict by military means, German Chancellor Angela Merkel said, RIA Novosti reported.
"Of course, we are in favor of establishing a ceasefire here. This is the only way to discuss the settlement of this difficult conflict peacefully, but definitely by non-military means," Merkel told a news conference following the EU leaders' summit in Brussels.
According to her, the European leaders discussed the newly flared-up fighting in the Karabakh conflict zone, and they aim for a ceasefire as soon as possible. It is “important that a ceasefire be established as quickly as possible,” Merkel told journalists, Reuters reported.