Ակնկալվում է, որ ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը եւ դատախազությունը հաջորդ շաբաթ դատական ​​հայց կներկայացնեն Google-ի դեմ` մենաշնորհային չարաշահումների համար, հաղորդում է Politico-ն` վկայակոչելով թեմայի քննարկումներին ծանոթ աղբյուրներ:
Արդարադատության նախարարությունը, որը 16 ամիս շարունակ ստուգումներ էր անցկացնում Google-ի դեմ, այս շաբաթ շրջանառեց առաջարկվող հայցի տեքստը, հայտնում են աղբյուրները:
Դատական ​​գործընթացը կարող է հրապարակվել հաջորդ շաբաթվա վերջին կամ հոկտեմբերի 12-ից հետո` այն օրը, երբ ԱՄՆ-ում նշվում է Կոլումբոսի օրը:
Բացի այդ, ինչպես նշել են աղբյուրները, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն ուրբաթ քննարկել է մենաշնորհային չարաշահման մեղադրանքով առաջադրված հայցը:
Նշվում է, որ այս դատավարությունը վերջին տասնամյակների ընթացքում Միացյալ Նահանգների խոշորագույն իրավական քայլն է կորպորատիվ մենաշնորհների դեմ պայքարում: Մասնավորապես, խոսքն առցանց որոնման շուկայում չարաշահումների մասին է:
Ակնկալվում է, որ դատական հայցը կներառի Google-ի` սմարթֆոններ արտադրողների եւ Apple-ի հետ կնքած պայմանագրերի պահանջները` բջջային սարքերում այն որոնողական համակարգ դարձնելու համար: Անդրադարձ կլինի նաեւ Google-ի որոնողական բիզնեսի այլ ասպեկտներին:

Ожидается, что Министерство юстиции и прокуратура США подадут в суд на компанию Google по обвинению в монопольных злоупотреблениях на следующей неделе, сообщает Politico со ссылкой на источники, знакомые с обсуждениями на эту тему.
Минюст, который проводил проверки в отношении Google в течение 16 месяцев,  на этой неделе распространил текст предлагаемого иска, отметили источники издания.
Иск может быть опубликован в конце следующей недели или после 12 октября, дня, когда в США отмечают День Колумба.
Кроме того, как отметили источники, министерство юстиции гособвинение обсудили в пятницу предложенный иск по обвинению в монопольных злоупотреблениях.
Отмечается, что этот иск – крупнейший юридический шаг США за последние десятилетия в сфере борьбы с корпоративными монополиями. В частности, речь идет о злоупотреблениях на рынке онлайн поиска.
Ожидается, что в иск будут включены претензии, контрактов Google с производителями смартфонов и Apple, чтобы сделать ее поисковой системой по умолчанию на мобильных устройствах. Будут затронуты также другие аспекты поискового бизнеса Google.