Այս պահին մարտական գործողություններ են ընթանում ռազմաճակատի ամբողջ երկարությամբ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Պաշտպանության բանակի մամուլի պատասխանատու փոխգնդապետ Սուրեն Սարումյանը:
«Մարտական գործողություններտը հատկապես ինտենսիվ են  հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով: Հակառակորդը կիրառում է իր ողջ զինանոցը` անօդաչու թռչող սարքեր, ավիացիա, զրահատանկային եւհատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ, հրետանի:
Պաշտպանության բանակի մարտիկները ցուցաբերելով հերոսության իսկապես անօրինակ դրսեւորումներ  հետ են մղում հակառակորդի գրոհները ամուր կանգնած իրենց բնագծերում: Հակառակորդին պատճառված է կենդանի ուժի եւ տեխնիկայի մեծ կորուստներ, որոնց թիվը տվյալ պահին ճշտվում է»:

At the moment, hostilities are taking place along the entire length of the front. Suren Sarumyan, spokesperson for the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Defense Army, told this to a briefing Saturday.
"The fighting is particularly intense in the northern and southern directions [of Artsakh]. The adversary [Azerbaijan] is using its entire arsenal: drones, aviation, armored tank and special units, artillery.
The combatants of the Defense Army, showing truly unparalleled manifestations of heroism, standing firm in their foundations, are driving back the attacks of the adversary. The adversary has suffered great losses of [military] manpower and equipment, the number of which is being determined at the moment," Sarumyan added.