Հայկական կողմը կոչով դիմել է Իրանին` թույլ չտալ ադրբեջանական ուժերին հատել սահմանային Արաքս գետը: Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա հայտնեց, որ իրանական կողմից կա պատասխան եւ` ոչ միայն քաղաքական հայտարարությունների տեսքով: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով հարցի նրբությունը, նա չմանրամասնեց:
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքով` մարտերը շարունակվել են անցած գիշեր եւ այսօր առավոտյան: Մարտերի ընթացքում թշնամին փորձել է ուժ կուտակել Արաքսի հովտում եւ անցնել հարձակման: Հետախուզությունը ժամանակին բացահայտել է հակառակորդի գործողությունները, եւ ճշգրիտ հրթիռային հարված է հասցվել:
Չեզոքացվել է լավ զինված երեք բրիգադ, ամբողջ խմբավորումը ոչնչացվել է: Հակառակորդը տասնյակ դիակներ եւ մեծ թվով զրահամեքենաներ է թողել մարտի դաշտում, այդ թվում` չվնասված: Ինչպես նշեց Հովհաննիսյանը, ադրբեջանական ստորաբաժանումները փորձում են օգտվել Արաքս սահմանամերձ գետից, այդ կապակցությամբ հայկական կողմն Իրանին կոչ է արել թույլ չտալ ադրբեջանական ուժերին հատել գետը:
Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ եղել են նաեւ այլ դիպուկ հարվածներ, այդ թվում` նավթամթերքի բազայի ուղղությամբ: Դրա կողքին զորամասն էր, ոչնչացվել է հակառակորդի շուրջ 200 զինվոր:
Հայկական ուժերը բարելավել են իրենց դիրքերը հյուսիսային ուղղությամբ: Ընդհանուր առմամբ, մարտերը շարունակվում են: Միաժամանակ, հակառակորդը շարունակում է գնդակոծել Ստեփանակերտը եւ Արցախի այլ բնակավայրեր: «Մեր զինված ուժերը դժվարին մարտերում վստահ հաղթանակներ են տանում` չնայած նրան, որ հակառակորդը մեծ ուժեր է ներգրավում»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

Армянская сторона обратилась к Ирану с призывом не позволять азербайджанским силам переходить пограничную реку Аракс. Об этом сообщил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованисян 7 октября на брифинге.
Он сообщил, что от иранской стороны есть ответ, и не только в виде политических заявлений. Однако учитывая деликатность вопроса, в подробности вдаваться не стал.
По его словам, минувшей ночью и сегодня утром бои продолжались. В ходе боев противник в долине Аракса пытался накопить силы и перейти в наступление. Разведка своевременно выявила действия противника и был нанесен точный ракетный удар. Ликвидированы три хорошо вооруженные бригады, вся группировка уничтожена. Противник оставил на поле боя десятки тел и большое количество бронетехники, в том числе не поврежденной. Как отметил Ованисян, азербайджанские подразделения пытаются воспользоваться тем, что Аракс приграничная река, в этой связи армянская сторона призвала Иран не позволять азербайджанским силам переходить реку.
Ованисян сообщил, что были и другие точные удары, в том числе по нефтебазе. По соседству с ней располагалась военная часть, ликвидированы около 200 солдат противника.
На северном направлении армянские силы улучшили позиции. В целом бои продолжаются. В то же время, противник продолжает обстрел Степанакерта и других населенных пунктов Арцаха. «Наши ВС в тяжелых боях добиваются уверенных побед, несмотря на то, что противник привлекает большие силы», - отметил Ованисян.