Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից Հադրութ քաղաքը գրավելու մասին հայտարարության պահին քաղաքը գտնվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի վերահսկողության տակ: Սակայն այն բանից հետո, երբ ապացուցվեց, որ Ալիեւի հայտարարությունները կատարյալ ապատեղեկատվություն են, ադրբեջանական կողմը նախաձեռնել է հարձակում: Այս մասին հայտարարել է ռուս ռազմական թղթակից Սեմյոն Պեգովը՝ Wargonzo նախագծից:
Նա, մասնավորապես, տեղադրել է տեսանյութ եւ դրա տակ գրառում կատարել.
«Շտապ. Հադրութում արգելափակվել է թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատը, ինչը պետք է հաստատեր Ալիեւի խոսքերը: @Wargonzo նախագիծը՝ Հադրութի առաջնագծից»:
Տեղադրված տեսանյութում հեռվից նրա հետեւում սպիտակ ծուխ է երեւում: Ինչպես նշել է Պեգովը, ծուխը Հադրութում է, որտեղ այժմ կատաղի մարտեր են ընթանում:
«Տեղական աշխարհազորայինների գնահատականների համաձայն, որոնք այժմ ժամանել են քաղաքից, մի քանի հարյուր զինյալներ ներխուժել են Հադրութ: Ամենայն հավանականությամբ նրանք օտարերկրացիներ են: Մենք չգիտենք՝ դա ճիշտ է, թե ոչ, բայց Հադրութից բարձրացող ծխից պարզ է դառնում, որ իրավիճակը բարդ է: Արկերը պայթում են: Հրետակոծությունը դադարեցվել է, բայց դա հասկանալի է, քանի որ երբ զինյալները մտել են քաղաք, ադրբեջանցիներն այլեւս կարիք չեն ունեցել հրետակոծել հզոր քաղաքը: Նրանք այժմ ապավինում են բացառապես սերտ մարտական գործողություններին: Բայց որքանով մենք գիտենք, հայ մարտիկները շատ ավելի մոտիվացված են, եւ մենք հուսով ենք, որ, իրոք, այս դիվերսիոն խումբը, որը ներխուժել է Հադրութ, կոչնչացվի»,- ասել է Պեգովը:

На момент заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о захвате города Гатрут, город находился под контролем Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики. Однако после того, как было доказано, что заявления Алиева являются полной дезинформацией, азербайджанская сторона предприняла попытку прорыва. Об этом сообщил российский военный корреспондент Семен Пегов из проекта Wargonzo.
Он в частности разместил видео и сделал под ней запись:
«Срочно. В Гадруте блокирован турецкий спецназ, который должен был подтвердить слова Алиева. Проект @wargonzo с гадрутской передовой».
В опубликованном видео за его спиной в дали виден белый дым. Как отметил Пегов, дым идет из Гадрута, где сейчас ведутся ожесточенные бои.
«По оценкам местных ополченцев, которые сейчас прибыли из города, в Гадрут ворвалось пару сотен боевиков. Вероятнее всего это иностранцы. Мы не знаем, правда это или нет, но по исходящему из Гадрута дыму понятно, что обстановка тяжелая. Разрываются снаряды. Артиллерийский обстрел прекратился, но это понятно, потому что, когда в город вошли боевики, то у азербайджанцев отпала необходимость обстреливать мощный город. Они сейчас полагаются на исключительно ближний бой. Но насколько мы знаем, армянские бойцы мотивированы значительно больше, и мы надеемся, что действительно, эта диверсионная группа, которая прорвалась в Гадрут, будет уничтожена», - сказал Пегов.