Ֆրանսիան մտահոգված է Միջերկրական ծովում Թուրքիայի գործողություններով եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զարգացման գործում նրա հնարավոր դերով, ինչի կապակցությամբ Անկարայից բացատրություններ է ակնկալում: Այս մասին երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է Ելիսեյան պալատի աղբյուրը:
«Ֆրանսիայի նախագահն արդեն անհանգստություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի դերի կապակցությամբ: Մտահոգիչ է, որ (Թուրքիայի նախագահ Թայիփ) Էրդողանը բազմապատկում է արկածները՝ առանց հաշվի առնելու ընդհանուր անվտանգության անհրաժեշտությունը: Այս թեմայի շուրջ մենք կցանկանայինք պարզաբանումներ ստանալ Թուրքիայից»,- ասել է աղբյուրը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հավելել է, որ «սիրիական զինյալներին ղարաբաղյան ճակատ ուղարկելը» ստեղծում է «աշխարհառազմավարական ռիսկ»: Այս կապակցությամբ զրուցակիցն ընդգծել է Ռուսաստանի հետ սերտ համագործակցության պայմաններում հակամարտության զարգացումը կանխելու ուղղությամբ դիվանագիտական ջանքերի շարունակումը: «Անհրաժեշտ է, որ հրադադարի մասին համաձայնագիրը պահպանվի, այն հիմք է դնում հետագա առաջընթացի համար: Մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք իրավիճակի զարգացմանը»,- հավելել է նա:

A source of the Elysee Palace Tuesday told reporters that France is concerned over Turkey’s operations in the Mediterranean and its potential role in the development of the Nagorno-Karabakh conflict and anticipates explanations from Ankara.
“The President of France has already expressed concern over Turkey’s role in the Nagorno-Karabakh conflict. France is concerned that [President of Turkey Tayyip] Erdogan is multiplying his ventures, without taking into consideration the need for common security. France would like to receive clarifications regarding this from Turkey,” the source reported, according to TASS.
The source added that ‘sending Syrian militants to the Karabakh front’ creates a ‘geostrategic risk’. In this regard, the interlocutor underscored the continuation of diplomatic efforts to prevent the development of the conflict, closely cooperating with Russia. “The ceasefire agreement needs to be observed since it lays the foundation for further progress. We are following the development of the situation very closely,” the source added.