Ամերիկյան մի քանի խոշոր լրատվամիջոցներ որոշել են չուղարկել իրենց լրագրողներին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ուղեկցելու նախընտրական ուղեւորություններում՝ կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում նախագահի շրջապատի կողմից անվտանգության կանոնների խախտումների պատճառով: Այս մասին երեքշաբթի օրը հաղորդել է The New York Times-ը, որը նշել է, որ իր, ինչպես նաեւ The Wall Street Journal-ի եւ The Washington Post-ի լրագրողները, «չեն ստացել հավաստիացումներ այն մասին, որ հիմնական նախազգուշական միջոցներ կձեռնարկվեն լրագրողների առողջությունը պաշտպանելու համար», հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընդ որում, թերթը նախագահ Դոնալդ Թրամփին անվանել է «կանոնների ամենահայտնի խախտող», ով, չնայած իր մոտ ախտորոշված կորոնավիրուսին եւ հիվանդանոցում անցկացրած երեք օրերին, «չի ցանկացել փոխել իր սովորությունները» եւ առանց դիմակի մտել է Air Force One նախագահական ինքնաթիռի սրահ, որտեղ եղել են մամուլի ներկայացուցիչներ:
Լրագրողների մոտ մտահոգություն է առաջացրել այն, որ նախագահական ինքնաթիռում սպասարկող անձնակազմի շատ անդամներ եւ Գաղտնի ծառայության գործակալները դիմակ չեն կրում, իսկ Սպիտակ տան աշխատակիցները, որոնց մոտ կորոնավիրուս են ախտորոշել, կարանտինի երկու շաբաթը չլրացած աշխատանքի են վերադառնում։
Համավարակի պայմաններում անվտանգության կանոնների պահպանման հետ կապված մտահոգությունները, ըստ թերթի, կարող են ազդել նաեւ Թրամփի նախընտրական միջոցառումների կազմակերպման վրա, որոնք պետք է հեռարձակի ABC հեռուստաընկերությունը: Հեռուստաընկերության ներկայացուցիչները, ըստ The New York Times-ի, դիմել են Սպիտակ տանը «խնդրելով հաստատել, որ իրենց աշխատակիցները այս միջոցառումների ընթացքում չեն ենթարկվի մեծ ռիսկի»:
Դոնալդ Թրամփը այս ամսվա սկզբին Twitter-ում հայտարարել էր իր եւ կնոջ մոտ նոր կորոնավիրուսի հայտնաբերման մասին: Հոկտեմբերի 2-ին, որպես նախազգուշական միջոց, նա տեղափոխվել էր Ուոլթեր Ռիդի հիվանդանոց, որը գտնվում ր Մերիլենդ նահանգի Բեթեսդա քաղաքում: Հոկտեմբերի 5-ին Թրամփը դուրս էր գրվել այնտեղից եւ վերադարձել Սպիտակ տուն: Դրանից հետո ԱՄՆ պաշտոնյաները խոստովանել էին, որ ԱՄՆ նախագահը մի քանի անգամ թթվածնի լրացուցիչ աջակցություն է ստացել բուժման ընթացքում։

Несколько крупных американских средств массовой информации приняли решение не направлять своих журналистов для сопровождения президента США Дональда Трампа в предвыборных поездках из-за допускаемых в окружении президента нарушений правил безопасности в условиях пандемии коронавируса. Об этом сообщила во вторник газета The New York Times, отметившая, что ее журналисты, а также журналисты The Wall Street Journal и The Washington Post «не получили заверений в том, что будут предприняты основные меры предосторожности для защиты здоровья журналистов», передает ТАСС.
При этом газета назвала «самым известным нарушителем правил» самого президента Дональда Трампа, который, несмотря на диагностированный у него коронавирус и три дня, проведенные в госпитале «не продемонстрировал желания изменить свои привычки» и вошел без маски в салон президентского самолета Air Force One, где находились представители прессы.
Озабоченность у журналистов вызывает то, что многие сотрудники обслуживающего персонала на борту президентского самолета и агенты Секретной службы не носят маски, а сотрудники аппарата Белого дома, у которых был выявлен коронавирус, возвращаются на рабочие места до истечения двух недельного карантина.
Озабоченность по поводу соблюдения правил безопасности в условиях пандемии, по данным газеты, может повлиять и на планы Трампа организовать предвыборное мероприятие, которое должно транслировать телекомпания ABC. Представители телекомпании, по сообщению The New York Times, обратились в Белый дом «с просьбой подтвердить, что их сотрудники не будут подвергаться чрезмерному риску в ходе этого мероприятия».
Дональд Трамп сообщил в своем «Твиттере» об обнаружении у него и его супруги Меланьи нового коронавируса в начале этого месяца. 2 октября его в целях предосторожности доставили в госпиталь имени Уолтера Рида, расположенный в пригороде столицы США в Бетесде (штат Мэриленд). Уже 5 октября Трамп был выписан оттуда и вернулся в Белый дом. Впоследствии должностные лица США признали, что американский президент несколько раз получал дополнительную кислородную поддержку во время оказания ему медицинской помощи.