Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը պետք է կարգավորվի փոխզիջման հիմքով, այն պետք է վերջնական լուծվի եւ ձեռնտու լինի բոլոր կողմերին: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ հարցն անձնական արկածախնդրության հարց չէ: Ես կցանկանայի, որպեսզի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը վերջնական լուծվի: Փոխզիջման հիմքով: Որպեսզի կայացնենք մի որոշում, որն ընդունելի կլիներ բոլոր կողմերի՝ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի համար»,-ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար «կարմիր գիծ» է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը, որից Երեւանը չի կարող հրաժարվել: «Կա նման գիծ, եւ դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Հայաստանը միշտ պատրաստ է եղել նման փոխզիջման: Սակայն Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել այդ համաձայնությունները, քանի որ չէր ցանկանում եւ չի ցանկանում ընդունել ԼՂ հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Եվ ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը մեզ համար այն «կարմիր գիծն» է, որի վրայով մենք չենք կարող անցնել»,-հավելել է նա:

Конфликт в Нагорном Карабахе должен быть урегулирован на основе компромисса, чтобы решение было окончательным и устраивало все стороны, заявил РИА Новости премьер Армении Никол Пашинян.
«Это вопрос не каких-то личных амбиций. Я хотел бы, чтобы в итоге... нагорно-карабахский конфликт был окончательно разрешен. На базе компромисса. Чтобы мы нашли такое решение, которое было бы приемлемо для всех сторон – Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. И это было бы окончательное решение», - заявил Пашинян в ходе параллельного интервью РИА Новости лидеров Азербайджана и Армении, которое они дали гендиректору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
По его словам, «красной чертой» для Армении является право на самоопределение Нагорного Карабаха, отказаться от этого Ереван не может. «Есть такая черта, и эта черта - право на самоопределение народа Нагорного Карабаха. И всегда во все времена Армения была готова на такой компромисс. И самая известная инициатива - Казанская инициатива, когда Армения была готова на конкретный компромисс. Но Азербайджан отказался подписывать эти соглашения, потому что Азербайджан не хотел и не хочет принять право на самоопределение армян Нагорного Карабаха. И право на самоопределение Нагорного Карабаха - это для нас «красная черта», за которую мы не можем перешагнуть».