Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը պետք է կարգավորվի փոխզիջման հիմքով, այն պետք է վերջնական լուծվի եւ ձեռնտու լինի բոլոր կողմերին: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ հարցն անձնական արկածախնդրության հարց չէ: Ես կցանկանայի, որպեսզի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը վերջնական լուծվի: Փոխզիջման հիմքով: Որպեսզի կայացնենք մի որոշում, որն ընդունելի կլիներ բոլոր կողմերի՝ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի համար»,-ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար «կարմիր գիծ» է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը, որից Երեւանը չի կարող հրաժարվել: «Կա նման գիծ, եւ դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Հայաստանը միշտ պատրաստ է եղել նման փոխզիջման: Սակայն Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել այդ համաձայնությունները, քանի որ չէր ցանկանում եւ չի ցանկանում ընդունել ԼՂ հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Եվ ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը մեզ համար այն «կարմիր գիծն» է, որի վրայով մենք չենք կարող անցնել»,-հավելել է նա:

In an interview with RIA Novosti, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said the Nagorno-Karabakh conflict must be resolved on the basis of mutual concessions, adding that the resolution must be ultimate and favorable for all the sides.
“The issue is not a matter of personal venturism. In the aftermath, I would like to see an ultimate resolution of the Nagorno-Karabakh conflict based on mutual concessions, and I would like for us to make a decision that will be acceptable for all the sides, including Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan,” Pashinyan said.
According to him, for Armenia, the 'red line' is the right of Nagorno-Karabakh to self-determination which Yerevan can’t retreat from. “There is such a line, and it is the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination. Armenia has always been ready for such mutual concession, but Azerbaijan has refused to sign the agreements since it didn’t want and doesn’t want to recognize the right of the Armenians of Nagorno-Karabakh to self-determination,” he added.