YouTube-ը հայտարարել է, որ խստացնում է դավադրության տեսությունների տարածման կանոնները, մասնավորապես, թիրախավորելով QAnon շարժումը, որն արդեն սահմանափակված է Twitter-ում եւ Facebook-ում:
Տեսահարթակը հայտարարել է, որ ընդլայնում է ատելության եւ ոտնձգությունների հանդեպ իր քաղաքականությունը, որպեսզի «արգելի դավադրության տեսություններով բովանդակությունը, որոնք օգտագործվել են իրական աշխարհում բռնությունները արդարացնելու համար»:
Դա կարող է նշանակել մարդկանց սպառնալիքներով կամ հետապնդումներով տեսանյութերի հեռացում, որոնք ենթադրում են նրանց մեղսակցությունը դավադրությանը, ինչպիսին է Pizzagate-ը, ենթադրաբար սեռական շահագործմամբ զբաղվող երեխաների թրաֆիքինգի խումբը, որը կապեր ունի ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության նախկին թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի հետ, ով աշխատել է Վաշինգտոնի պիցցերիայում:
YouTube-ը հայտնել է, որ այն արդեն հեռացրել է «QAnon-ի տասնյակ հազարավոր տեսանյութեր» եւ փակել շարժման կողմից օգտագործվող որոշ ալիքներ:
QAnon-ը Միացյալ Նահանգներում տարածված դավադրության տեսություն է, որի համաձայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է բացահայտել փոքր երեխաների սեռական շահագործման հսկա միջազգային սխեման, որում իբր ներգրավված են ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության սատանային երկրպագող առաջնորդները, ինչպես նաեւ ամերիկացի շատ հայտնի մարդիկ:

YouTube заявил, что ужесточает правила распространения теорий заговора, в частности, нацелившись на движение QAnon, которое уже ограничено в Twitter и Facebook.
Видеоплатформа заявила, что расширяет свою политику в отношении ненависти и домогательств, «чтобы запретить контент с теориями заговора, которые использовались для оправдания насилия в реальном мире».
Это может означать удаление видеороликов с угрозами или преследованием людей, предполагающими их соучастие в заговоре вроде Pizzagate - о предполагаемой группе торговцев детьми в целях сексуальной эксплуатации, имеющими связи с бывшим кандидатом от демократов в президенты Хиллари Клинтон, которая действовала в пиццерии в Вашингтоне.
YouTube заявил, что уже удалила «десятки тысяч видеороликов QAnon» и закрыла некоторые каналы, используемые движением.
QAnon — распространённая в США теория заговора, согласно которой президент США Дональд Трамп собирается разоблачить гигантскую международную схему сексуальной эксплуатации маленьких детей, в которую якобы вовлечены поклоняющиеся Сатане лидеры Демократической партии США, а также многие американские знаменитости.