Հունաստանը եւ Կիպրոսը պնդում են ԵՄ գագաթնաժողովում Եվրամիության ավելի խիստ արձագանքի մասին Միջերկրական ծովի ջրերում Թուրքիայի սադրանքներին՝ այն բանից հետո, երբ Անկարան վերսկսել է հետազոտական նավի աշխատանքը, փոխանցում է Reuters-ը։
Իր վերջին գագաթնաժողովից հետո 2 շաբաթ անց, որի ժամանակ առաջնորդները քննարկել էին տնտեսական պատժամիջոցները, ԵՄ-ին դեռեւս չի հաջողվել Անկարային համոզել դադարեցնել հետախուզումը Հունաստանի եւ Կիպրոսի ջրերում։
«Ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք վճռականորեն եւ միաձայն պաշտպանել Հունաստանին ու Կիպրոսին Թուրքիային նոր սադրանքների դեմ»,- ասել է Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանսան։
Ֆրանսիան եւ Գերմանիան ավելի վաղ հայտարարել էին, որ Թուրքիան ընդամենը մի քանի «շաբաթ» ունի, որ իր դիրքորոշումը վերանայի եւ սադրանքները դադարեցնի։
Հոկտեմբերի 2-ին ԵՄ առաջնորդները որոշել էին Թուրքիային ժամանակ տալ մինչեւ դեկտեմբերի սկիզբ, մինչ տնտեսական պատժամիջոցների քննարկումը։ Գերմանիան, որը մինչեւ հիմա Անկարայի հետ դիվանագիտական բանակցություններ էր վարում, ցանկանում է երկխոսությանը հնարավորություն տալ ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ սերտ առեւտրական կապերի պատճառով։ «Փորձ կձեռնարիկվի լուրջ նախազգուշացում կատարել (Թուրքիային)»,- ասել է ԵՄ մի բարձրաստիճան դիվանագետ։

Греция и Кипр настаивают на более жесткой реакции Европейского Союза на провокации Турции в водах Средиземного моря на саммите ЕС после того, как Анкара возобновила работу исследовательского судна, передает Reuters.
Через две недели после своего последнего саммита, на котором лидеры обсуждали экономические санкции, ЕС пока не удалось убедить Анкару прекратить разведку в водах Греции и Кипра.
«Я искренне надеюсь, что мы сможем решительно и единогласно поддержать Грецию и Кипр против новых провокаций Турции», - сказал премьер-министр Словении Янез Янса.
Франция и Германия заявили ранее, что у Турции есть всего несколько «недели», чтобы пересмотреть свою позицию и прекратить провокации.
Лидеры ЕС договорились 2 октября решили предоставить Турции время до начала декабря, прежде чем рассмотреть экономические санкции. Германия, которая до сих пор вела дипломатические переговоры с Анкарой, хочет дать диалогу шанс из-за тесных торговых связей между ЕС и Турцией. «Будет предпринята попытка сделать серьезное предупреждение (Турции)», - сказал высокопоставленный дипломат ЕС.